راهنمای کاربری
ارسال پستی به سرتاسر جهان

جستارهایی در تاریخ و تاریخ‌نگاری- 2جلدی

کد کالا:
18-124316

برای نظر دادن به این محصول اولین باشید

وضعیت: تهیه از مراکز توزیع

‎49٬500تومان
«جستارهايي در تاريخ و تاريخ‌نگاري»، مجموعه گفت‌وگوها و مقاله‌هاي تخصصي حوزه تاريخ است كه در فاصله شماره‌هاي 104 تا 153 «كتاب ماه تاريخ و جغرافيا» (از بهمن 1385 تا اسفندماه 1389) و اكنون در قالب كتاب منتشر شده است.
نخستين مجلد از مجموعه «جستارهايي در تاريخ و تاريخ‌نگاري»، مباحث مرتبط با تاريخ اسلام، هويت فرهنگي ايران، ايران و اسلام در تاريخ‌نگاري غربي، عوامل توسعه نايافتگي ايران، تاريخ‌نگاري در شرق و غرب و ايران امروز از مسايلي مرتبط با فلسفه نظري تاريخ و فلسفه علم تاريخ، را شامل مي‌شود.
گردآورندگان كتاب، انتشار اين مجموعه را «گامي كوچك به سمت بومي‌سازي مفاهيم جديد و همچنين غناي دانش تاريخ‌نگاري در ايران» دانسته‌اند. در آغاز كتاب نيز يادداشتي از علي شجاعي‌صائين، مدير عامل خانه كتاب، آمده است. او ضمن معرفي برنامه‌ها و اهداف «كتاب ماه تاريخ و جغرافيا»، يادآور شده است كه «دست اندر‌كاران كتاب ماه، راه‌هاي ناپيموده و تجربه آزمايي در افق‌هاي نو معرفت تاريخي را به ترتيبي كه اكنون در اغلب نقاط عالم رايج است، برگزيده‌اند.» شجاعي انتشار مجموعه «جستارهايي در تاريخ و تاريخ‌نگاري» را در راستاي همين كوشش و تلاش گسترده دانسته است.

وي مي‌افزايد: گردآورندگان كتاب سعي كردند در هر شماره، يكي از مباحث بنيادي يا كاربردي مرتبط با دانش تخصصي تاريخي را از طريق گفت‌وگو با استادان و صاحب‌نظران، تأليف يا ترجمه مقالات تخصصي و همچنين معرفي و نقد كتاب‌هاي مرتبط با موضوع مورد نظر، به نشريه انسجام بخشند و هر شماره از كتاب ماه را به راهنماي آن موضوع تبديل كنند.

كتاب «جستارهايي در تاريخ و تاريخ‌نگاري» شامل چهار فصل است و هر فصل از بخش‌هاي گوناگوني شكل مي‌گيرد. در فصل نخست كه «ريشه‌ها» نام دارد، چنين عناويني ديده مي‌شود: تاريخ اسلام، شاخصه‌هاي هويتي فرهنگ و تمدن ايراني، ايران و اسلام در تاريخ‌نگاري غربي. در اين فصل رسول جعفريان در نوشته‌اي با عنوان «نگاهي به ادوار تمدن اسلامي»، بر جدايي ميان ادوار اسلامي با دوره‌هاي تاريخ غرب تاكيد مي‌كند و مي‌نويسد الگوي غربي را نبايد بر تاريخ اسلامي كه شرايط ويژه تاريخي خود را دارد، تحميل كرد.

اطلاعات تکمیلی

اطلاعات تکمیلی کتاب جستارهایی در تاریخ و تاریخ‌نگاری- 2جلدی

کد کالا 18-124316
وزن 1620 گرم
انتشارات خانه کتاب
مولف حبیب‌اله اسماعیلی
منیر قادری
تاریخ انتشار 1 فروردین 1389
قطع کتاب وزیری
نوع جلد شومیز
نوع چاپ تک رنگ
نوع کاغذ معمولی
تعداد صفحات 1408
نوبت چاپ 1
شابک 13 رقمی 9786002220028

توصیف محصول

جزییات

«جستارهايي در تاريخ و تاريخ‌نگاري»، مجموعه گفت‌وگوها و مقاله‌هاي تخصصي حوزه تاريخ است كه در فاصله شماره‌هاي 104 تا 153 «كتاب ماه تاريخ و جغرافيا» (از بهمن 1385 تا اسفندماه 1389) و اكنون در قالب كتاب منتشر شده است. نخستين مجلد از مجموعه «جستارهايي در تاريخ و تاريخ‌نگاري»، مباحث مرتبط با تاريخ اسلام، هويت فرهنگي ايران، ايران و اسلام در تاريخ‌نگاري غربي، عوامل توسعه نايافتگي ايران، تاريخ‌نگاري در شرق و غرب و ايران امروز از مسايلي مرتبط با فلسفه نظري تاريخ و فلسفه علم تاريخ، را شامل مي‌شود. گردآورندگان كتاب، انتشار اين مجموعه را «گامي كوچك به سمت بومي‌سازي مفاهيم جديد و همچنين غناي دانش تاريخ‌نگاري در ايران» دانسته‌اند. در آغاز كتاب نيز يادداشتي از علي شجاعي‌صائين، مدير عامل خانه كتاب، آمده است. او ضمن معرفي برنامه‌ها و اهداف «كتاب ماه تاريخ و جغرافيا»، يادآور شده است كه «دست اندر‌كاران كتاب ماه، راه‌هاي ناپيموده و تجربه آزمايي در افق‌هاي نو معرفت تاريخي را به ترتيبي كه اكنون در اغلب نقاط عالم رايج است، برگزيده‌اند.» شجاعي انتشار مجموعه «جستارهايي در تاريخ و تاريخ‌نگاري» را در راستاي همين كوشش و تلاش گسترده دانسته است. وي مي‌افزايد: گردآورندگان كتاب سعي كردند در هر شماره، يكي از مباحث بنيادي يا كاربردي مرتبط با دانش تخصصي تاريخي را از طريق گفت‌وگو با استادان و صاحب‌نظران، تأليف يا ترجمه مقالات تخصصي و همچنين معرفي و نقد كتاب‌هاي مرتبط با موضوع مورد نظر، به نشريه انسجام بخشند و هر شماره از كتاب ماه را به راهنماي آن موضوع تبديل كنند. كتاب «جستارهايي در تاريخ و تاريخ‌نگاري» شامل چهار فصل است و هر فصل از بخش‌هاي گوناگوني شكل مي‌گيرد. در فصل نخست كه «ريشه‌ها» نام دارد، چنين عناويني ديده مي‌شود: تاريخ اسلام، شاخصه‌هاي هويتي فرهنگ و تمدن ايراني، ايران و اسلام در تاريخ‌نگاري غربي. در اين فصل رسول جعفريان در نوشته‌اي با عنوان «نگاهي به ادوار تمدن اسلامي»، بر جدايي ميان ادوار اسلامي با دوره‌هاي تاريخ غرب تاكيد مي‌كند و مي‌نويسد الگوي غربي را نبايد بر تاريخ اسلامي كه شرايط ويژه تاريخي خود را دارد، تحميل كرد.

برچسب‌های محصول

برچسب‌های محصول

برای جدا کردن برچسب‌ها از فاصله استفاده کنید. برای جملات نقل قول تکی (') را به کار ببرید.

نظرات مشتری

نظر خودتان را بنویسید

شما نظر می دهید: جستارهایی در تاریخ و تاریخ‌نگاری- 2جلدی

شما به این محصول چه امتیازی می‌دهید؟ *

  1 ستاره 2 ستاره 3 ستاره 4 ستاره 5 ستاره
قیمت
محتوا
به روز بودن
کیفیت تولید
Back to Top