دانش‌نامه‌ی نظریه‌های ادبی معاصر

کد کالا:
10-19213

اطلاعات تکمیلی

اطلاعات تکمیلی کتاب دانش‌نامه‌ی نظریه‌های ادبی معاصر

کد کالا 10-19213
وزن 890 گرم
انتشارات آگه
مولف ایرنا ریما مکاریک
مترجم مهران مهاجر
محمد نبوی
تاریخ انتشار 21 خرداد 2011
قطع کتاب وزیری
نوع جلد شومیز
نوع چاپ تک رنگ
نوع کاغذ معمولی
تعداد صفحات 594
نوبت چاپ 4
شابک 13 رقمی 9789643291105

توصیف محصول

جزییات

دانش نامه ی نظریه های ادبی معاصر فرهنگی است که مهم ترین نظریه های ادبی سده ی بیستم را در قالب مقاله هایی فشرده معرفی می کند. هر یک از مدخل های این فرهنگ به معرفی یک نظریه، اصطلاح یا حوزه ای خاص می پردازد و حتی الامکان می کوشد تا تصویر روشنی از آن به دست دهد. در غالب مدخل های این فرهنگ نگرش و شیوه ای انتقادی در پیش گرفته شده است. به این معنی که نویسنده ی هر مدخل کوشیده است به دور از هرگونه قطعیت نگری سویه های گوناگون موضوع را بررسی کند، رابطه ی آن با سایر دیدگاه ها و اصطلاحات را روشن نماید، قوت و ضعف های آن را آشکارا کند و جایگاه آن را در گفتمان ادبی امروز نشان دهد. منبع اصلی کار ما کتاب Encyclopedia of Contemporary Literary Theory ویراسته ی ایرنا ریما مکاریک است. این کتاب محصول کار بیش از 150 تن از متخصصان حوزه های گوناگون است و در سال 1993 دانشگاه تورنتو آن را منتشر کرده است. کتاب فوق از سه بخش (رویکردها)، (چهره ها) و (مفاهیم) تشکیل شده است، که ما بخش دوم را به دو دلیل کنار گذاشتیم. یکی این که در سالهای اخیر کتابهای متعددی در معرفی چهره ها و متفکران معاصر به فارسی منتشر شده است، دیگر این که ترجمه ی آ، بخش حجم کتاب را بسیار افزایش می داد. از سوی دیگر، چند مدخل دیگر را، که احساس کردیم جایشان در این فرهنگ خالی است، از منابع دیگر ترجمه کرده ایم و به آن افزوده ایم.
در اینجا باید به دو نکته اشاره کنیم. یکی این که چون برخی از مفاهیم این کتاب به تازگی وارد حوزه ی فرهنگی زبان فارسی شده اند، برابر جاافتاده ای در زبان فارسی ندارند. در این موارد، به ناگزیر دست به واژه سازی زده ایم، واژه هایی که در مواردی شاید چندان دلچسب نباشد و حتی گاه شکلی جعلی و نامتعارف پیدا کرده باشند. نکته ی دیگر این که در مورد برخی از مفاهیم اصلی امکان انتخاب یک برابر واحدناشدنی بود. مثلا به واژه ی Discourse اشاره کرد که در بافتهای مختلف معانی متفاوتی پیدا میکند و در نتیجه برابرهای متفاوتی ـ (گفتمان) ، (سخن) ، (نقل قول) ـ مطلب می کند.
همچنین برای آنکه نشان دهیم در ایران چه کارهایی در این زمینه صورت گرفته، کوشیدیم تا کتاب شناسی گزیده ای از آثار منتشر شده در این حوزه ـ به صورت تالیف یا ترجمه ـ تهیه کنیم و آن را پس از کتاب نامه بیاوریم. این کتاب شناسی البته به هیچ رو کامل نیست، ولی گمان می کنیم شامل مهم ترین آثار در این حوزه باشد. در این کتاب شناسی، توجه ما عمدتا به (کتاب ها) بوده، و نه مقاله ها، و فقط به مقاله هایی اشاره کرده ایم که در مجله ی ارغنون، که به انتشار آثار نظری می پردازد، منتشر شده اند.
اصل انگلیسی کتاب را بابک احمدی در اختیارمان گذاشت و همو بود که هوای ترجمه ی آن را در دلمان انداخت. همچنین مدخل (هرمنوتیک) این فرهنگ کار مشترک ما با بابک احمدی بود که در مقام پیشگفتار، در کتاب هرمنوتیک مدرن، گزینه ی جستارها به چاپ رسید. از او که اجازه داد ترجمه ی این مقاله را ـ با تغییراتی اندک ـ در این فرهنگ بیاوریم، سپاس گذرایم. همچنین از آقای علیرضا رمضانی، مدیر نشر مرکز، که اجازه ی نقل آن را در این جا دادند تشکر می کنیم.
در طول کار، ماهمواره از یاری دوستانی برخوردار بودیم که هم کمک کار ما بودند و هم دست و دل گرمی در کنارمان. لیلا حسنخانی عزیز کتاب نامه را سامان داد، در استخراج و تهیه ی نمایه و نیز در بازخوانی برخی از مدخل ها کمک کمک مان کرد، مینو حسینی با گشاده رویی در حل مشکلاتی که کم هم پیش نمی آمد یاری مان کرد و صفحه آرایی کتاب را سامان داد، و سعید شبستری بخشی از کار را حروف نگاری کرد. دوستان مان خاطره ی اکرمی، عبدالرضا احسانی، کامران ملک مطیعی و رامین کریمیان هر یک به نوعی در این کار یاری مان دادند. و سرانجام آقای حسین حسینخانی با کمکهای بی دریغ و بلند نظری همیشگی خود انجام اینکار را عملی ساختند مهر این دوستان را پاسخی نداریم.

برچسب‌های محصول

برچسب‌های محصول

برای جدا کردن برچسب‌ها از فاصله استفاده کنید. برای جملات نقل قول تکی (') را به کار ببرید.

نظرات مشتری

نظر خودتان را بنویسید

شما نظر می دهید: دانش‌نامه‌ی نظریه‌های ادبی معاصر

شما به این محصول چه امتیازی می‌دهید؟ *

  1 ستاره 2 ستاره 3 ستاره 4 ستاره 5 ستاره
قیمت
محتوا
به روز بودن
کیفیت تولید
Back to Top