در ارتباط با دادگاه های عمومی جزایی (1)

کد کالا:
50-3023

برای نظر دادن به این محصول اولین باشید

وضعیت: غیر قابل تهیه

‎3٬400تومان

رویه قضایی ایران در ارتباط با دادگاه های عمومی جزایی


معاونت آموزش قوه قضاییه


جلد 1موضوع کتاب:


v مسائل مربوط به صلاحیت


v اصل قانونی بودن جرم و عناوین جزاییتوجه:


هدف اصلی از انتشار دوره 58 جلدی رویه قضایی ایران فراهم آوردن زمینه های بحث و بررسی قضایی بوده و از این حیث تنها بر فواید علمی آموزشی و ثبت و ساماندهی تجارت سازمانی تکیه دارد و اما طبعاً در استناد به هر یک از رویه ها و نظر ها نخست می بایست که از اعتبار کنونی آن و از آن تغییرات تقنینی اطمینان حاصل کرده باشید.


در همین مقوله نظر خوانندگان را به پیشگفتار کتاب و نیز به گزارش اصلی طرح و یک جلد نمایه موضوعی جلب می کند.

اطلاعات تکمیلی

اطلاعات تکمیلی کتاب در ارتباط با دادگاه های عمومی جزایی (1)

کد کالا 50-3023
وزن 350 گرم
انتشارات جنگل
مولف معاونت آموزش قوه قضاییه
تاریخ انتشار 1 فروردین 1386
قطع کتاب وزیری
نوع جلد شومیز
نوع چاپ تک رنگ
نوع کاغذ معمولی
شرح CD/DVD

ندارد

تعداد صفحات 230
نوبت چاپ 1
شابک 13 رقمی 9789649811925

توصیف محصول

جزییات

دادگاههای عمومی که در حال حاضر بر حسب نوعی تقسیم داخلی به تمام جرایم-جز در مواردی که استثنا شده است-رسیدگی می کند در واقع به جای دادگاههایی عمل می کند که در طول تاریخ تشکیلات قضایی به نامهای دادگاه خلاف، دادگاه جنحه، دادگاه کیفری 2، دادگاه کیفری 1 و دیوان کیفر خوانده می شده است.

صلاحیت بسیار گسترده ای که قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب برای این دادگاه قائل شده است نشان دهنده اهمیت و حساسیت و فراشمولی آن است. از سویی دادگاه عمومی در بسیاری از صلاحیت های کنونی خود جایگزین محاکمی شده است که با تعداد قاضی همراه بوده و گاه تا 5 قاضی در صدور حکم نسبت به موضوع مطروحه مداخله داشته اند. به عبارت دیگر قاضی واحد دادگاه عمومی طبعاً از مزایای مشاوره و رایزنی و تبادل نظر محروم شده است و چون چنین است احاطه و اشراف وی بر نظرهای قضات سالف می باید جای رایزنی را پر کند چرا که قضات در طول سالهای گذشته در هر موضوعی و با هر شرایطیحکمی صادر کرده اند که می تواند در اختیار قاضی دادگاه قرار گیرد.

مجموعه حاضر در بردارنده رویه قضایی کشور در ارتباط با وظایف فعلی دادگاه عمومی است، همان دادگاهی که در اجرای تقسیم کار می باید به امور کیفری بپردازد، منتهی لازم به یادآوری است که اولا عنوان رویه را اعم گرفته ایم تا قاضی کنونی دادگاه عمومی مجال اطلاع از نشستهای قضایی، مشاوره های تلفنی قضایی، نظرهای اداره حقوقی، آسیب شناسی فقهی و بخشنامه های قوه قضائیه را در کنار آراء وحدت رویه آراء اصراری و تمیزی دیوان عالی کشور را هم داشته باشد. ثانیا در نقل رویه دیده می شود که با نام محاکم و مراجعه همراه است که اینک منحل شده اند و یا اصلا نامشان به فراموشی سپرده شده است لیکن این قدر هست که اگر تشکیلات در طول دهه های گذشته تغییر نام داده اند جرایم و مجازتها با کمی تغییر همان است که در گذشته هم بوده است، فایده آوردن تمام رویه های مرتبط با مقام رسیدگی کننده به جرایم عمومی در آن است که قاضی در هر موضوع و ماجرایی بتواند گوشه چشمی به عملکرد گذشتگان در همان موضوع و ماجرا داشته باشد و از نحوه برداشت و فهم قضات از موارد حاکم بر قضیه مستحضر باشد.

فهرست بندی مطالب عمومی مجلدات مربوط به دادگاه عمومی کیفری و نیز عناوینی که برای هر جلد برگزیدهایم می تواند در جای خود خواننده را به موارد نیاز رهنمون باشد.

اما در مورد قانون شناسی دادگاه عمومی کیفری به نظر می رسد که نیازی به ارائه فهرست بلند بالایی نباشد زیرا علاوه بر قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور کیفری و قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب، اصلا تمام قوانینی که به نوعی در موضوعی وضع مجازات کرده اند در همان حال برای دادگاه عمومی کیفری هم ایجاد وظیفه کرده اند پس قاضی دادگاه عمومی رسیدگی کننده بع امر کیفری با حجم انبوهی از قوانین روبه رو است که یا یکسره به تعیین کیفر پرداخته اند یا بخشی ازموارد خود را به مسوولیتهای کیفری و اعمال مستوجب کیفر اختصاص داده اند.

در نهایت به مفید بودن مجموعه های پرشمار رویه قضایی ویژه دادگاه عمومی امید بسیار بسته ایم و اضافه می کنیم که مجلدات مربوط به رویه دادگاه عمومیکیفری در مجموعه رویه قضایی ایران شامل مجلدات مجزا خواهد بود که در حکم کتابی واحد بوده است.

برچسب‌های محصول

برچسب‌های محصول

برای جدا کردن برچسب‌ها از فاصله استفاده کنید. برای جملات نقل قول تکی (') را به کار ببرید.

نظرات مشتری

نظر خودتان را بنویسید

شما نظر می دهید: در ارتباط با دادگاه های عمومی جزایی (1)

شما به این محصول چه امتیازی می‌دهید؟ *

  1 ستاره 2 ستاره 3 ستاره 4 ستاره 5 ستاره
قیمت
محتوا
به روز بودن
کیفیت تولید
Back to Top