قصه و قصه گویی در اسلام (ترجمه کتاب القصاص و المذکرین امام ابن جوزی)

کد کالا:
10-32428

برای نظر دادن به این محصول اولین باشید

وضعیت: غیر قابل تهیه

‎4٬000تومان


کتاب از چهار بخش تشکیل شده است. بخش اول به سیر تحول قصه و قصه گویی در اسلام می‌پردازد. در این فصل معنا و زمینه‌های پیدایش قصه، زمان و مکان قصه گویی‌ها، قصه گویان مهم و نگاهی به مبانی تئوریک اسلام درباره قصه مورد توجه قرار گرفته است.


بخش دوم با عنوان \"ابن جوزی و کتاب القصاص والمذکرین\" به ابن جوزی، القصاص والمذکرین و... پرداخته است. بخش سوم با مقدمه ای از مولف آغاز می شود و با یادکرد نخستین قصه گوها ادامه می یابد. در این بخش می‌خوانیم: چه کسی شایسته قصه گویی است؟، قصه گویی جایز نیست جز به فرمان امیر، قصه ها را در وقت نشاط باید گفت، یادکرد مهم ترین قصه گویان، در شناخت قصه گویان بدعت گزاری که سزاوار نکوهش شدند، در نکوهش قصه از زبان بزرگان و ذکر دلایل آن و شیوه های آموزش قصه گویی. بخش چهارم کتاب نیز فهرستها و منابع را دربر دارد.


محبتی در مقدمه بخش اول کتاب آورده است: آنچه امروزه \"سنت قصه گویی مسلمین\" نامیده می‌شود به مثابه درختی است که از یکسو ریشه در باورهای روایی عرب جاهلی دارد و از سوی دیگر آب و آفتاب یافته مجموعه‌ای از سنت‌های قصه‌گویی تمدن‌ها و فرهنگ‌های دیگر - مثل ایران و روم و مصر و هند - است که در فراخنای زمانی حدودا چهارصد ساله به هم درآمیخت و در ذیل \"هویتی واحد\" به نام اسلام به برگ و بار نشست.


اطلاعات تکمیلی

اطلاعات تکمیلی کتاب قصه و قصه گویی در اسلام (ترجمه کتاب القصاص و المذکرین امام ابن جوزی)

کد کالا 10-32428
وزن 265 گرم
انتشارات چشمه
مولف عبدالرحمن ابن جوزی
مترجم مهدی محبتی
تاریخ انتشار 21 خرداد 2009
قطع کتاب رقعی
نوع جلد شومیز
نوع چاپ تک رنگ
نوع کاغذ معمولی
شرح CD/DVD ندارد
تعداد صفحات 240
نوبت چاپ 2
شابک 13 رقمی 9789643624095

توصیف محصول

جزییات

اهميت نوشتار روايي به ويژه در آثار ما و حتي شرق بسيار زياد بوده است: از كتيبه‌ها گرفته تا كتاب‌هايي كه در دوران پيشااسلا‌مي‌وجود داشته‌اند و به‌زعم من حتي بايد از اين هم پيش‌تر رفت و مساله‌اي را كه دريدا به عنوان <اهميت شفاهيت> در برهه‌اي از تاريخ در مقابل كتابت مطرح مي‌كند، به گونه‌اي زير سئوال برد. شرق از اين زاويه به خاطر متون مقدس و حتي كتيبه‌ها در ابعادي فراوان (آمريكا در حمله به موزه اور، 18 هزار لوح گلي را نابود كرد. جرايد) حتي با يونانيان نيز متفاوت بوده است. به اين معنا و با توجه به سابقه نوشتاري پيش‌گفته، نگاهي به سرچشمه‌هاي قصه ايراني و تاثير آن بر قصه‌نويسي در فرهنگ اسلا‌مي، به تاملا‌ت ديگري نيازمند است كه سعي كرده‌ام در جايي ديگر (كتاب در حال چاپ<سرچشمه‌هاي روايت و بوطيقاي رمان فارسي)> به آنها بپردازم. ‌
و در پايان مي‌گويم: اين كتاب- رساله، حتي اگر در تقابل با شكل‌هاي ادبي امروز باشد، به شكل امروز قصه نپرداخته است؛ همچنانكه مي‌تواند نمودار گونه‌گوني‌هاي درون‌فرهنگي هم باشد - كه در عين تجانس، نامتجانس هم هست - مي‌تواند به عنوان <مكمل> نگاه ما به دوران كلا‌سيك قصه و يا ناقصه، جايگاهي بسيار بااهميت نيز داشته باشد و مي‌توانيم با نظيرسازي‌هاي اينچنيني، جايگاه ادبيات كلا‌سيك خود را به سوي يك بازخواني تازه از سويه تقابل‌ها - چيزهايي كه غايب بوده‌اند - حركت دهيم، چرا كه آثار واقعي ادبي جز از ميانه غياب‌ها، خلا‌‡ها و بحران‌ها پديد نيامده‌اند. ‌
صادق هدايت براي نشان دادن تحول قصه و قصه‌گويي اشاره‌اي دارد به اين نامتجانسي‌ها و بحران‌ها كه بي‌طرح و توطئه‌اي آن را اينجا مي‌آورم: <در اين متل‌هاي لا‌ابالي و ابدي، تمام موضوعاتي كه به فكر انسان رسيده مختصر شده است و از كهن‌ترين و عميق‌ترين آثار بشر به‌شمار مي‌رود. اين قصه‌ها مملو از ايما و اشاراتي است كه تاثير خود را در روحيه هر كس مي‌گذارد. درصورتي كه علم و عقل انسان را از دنياي ظاهري پيوسته دور مي‌كند. اين افسانه‌ها با قدرت مرموزي انسان را به همه آفرينش بستگي مي‌دهد و مربوط مي‌سازد... دخالت موجودات خيالي مانند جن و پري و ديو يا عمليات جادوگري در آنها مشاهده مي‌شود؛ يعني مادر و سرچشمه رمان و نوول‌هاي جديد براساس حس ابدي افسانه‌پرستي بشر‌ )Mythomanie( قرار گرفته است.

برچسب‌های محصول

برچسب‌های محصول

برای جدا کردن برچسب‌ها از فاصله استفاده کنید. برای جملات نقل قول تکی (') را به کار ببرید.

نظرات مشتری

نظر خودتان را بنویسید

شما نظر می دهید: قصه و قصه گویی در اسلام (ترجمه کتاب القصاص و المذکرین امام ابن جوزی)

شما به این محصول چه امتیازی می‌دهید؟ *

  1 ستاره 2 ستاره 3 ستاره 4 ستاره 5 ستاره
قیمت
محتوا
به روز بودن
کیفیت تولید
Back to Top