0Item(s)

هیچ آیتمی در سبد خریدتان وجود ندارد.

Product was successfully added to your shopping cart.
  • جاده جاده

جاده

بازنگری سریع


«كورمك مك كارتي» در 20 جولاي سال 1933 در پراويدنس، جزيره رود به دنيا آمد و در سال 1937 به همراه خانواده اش به ناكسويل، تنسي نقل مكان كرد. او سومين فرزند خانواده بود. آنها شش خواهر و برادر بودند، سه دختر و سه پسر.

    پدرش از سال 1934 تا 1967 وكيل مركز «ولي تنسي» بود. مك كارتي در سال تحصيلي 1952 - 1951 وارد دانشگاه تنسي شد. او يك دانشجوي هنر روشنفكر بود. در 1953 به مدت چهارسال به نيروهاي هوايي ايالات متحده ملحق شد، كه دو سال از آن را در آلاسكا بود. در 1957، مك كارتي به دانشگاه تنسي بازگشت. وي در اين هنگام در دانشكده دو داستان به صورت تحقيق دانشجويي چاپ كرد و جايزه اينگرام - مريل را در سال هاي 1959 و 1960 دريافت كرد. وي در سال 1961 با يكي از دانشجويان دانشگاه به نام لي هولمان ازدواج كرد و آنها صاحب پسري با نام كولن شدند. مك كارتي بدون گرفتن مدرك تحصيلي دانشگاه را ترك كرد و همراه خانواده اش به شيكاگو نقل مكان كرد و اولين رمانش را آنجا نوشت، آنگاه به سويركانتي، تنسي بازگشت.

    اولين رمان مك كارتي، «نگهبان باغ» را انتشارات رندم هاوس در 1965 منتشر كرد. به نقل از خود او «رندم هاوس تنها ناشري بود كه من از آن اطلاع داشتم.»، اين بود كه تصميم گرفت نسخه اي از رمان را براي آنها بفرستد. اين نسخه در رندم هاوس به دست آلبرت ارسكين رسيد كه ويراستار ويليام فالكنر بود، البته تا سال 1962 كه فالكنر از دنيا رفت. ارسكين به مدت 20 سال ويرايش آثار مك كارتي را ادامه داد.

    در تابستان 1965، مك كارتي با استفاده ازجايزه بورس تحقيقاتي - سفري از آكادمي هنر و ادبيات آمريكا با كشتي سيلوانيا به ايرلند و سپس به انگليس رفت. وي همچنين در 1966 كمك هزينه اي از مؤسسه راكفلر دريافت كرد و آن را براي سفر در اروپاي جنوبي صرف كرد.

    در پايان اين سفر، مك كارتي براي مدتي در «ايبزا» اقامت گزيد و دومين رمان خود يعني «تاريكي بيرون» را به رشته تحرير در آورد. سپس به آمريكا برگشت و در 1968 اين رمان را به چاپ رسانيد.

    مك كارتي در 1969 به لوئيس ويل،تنسي رفت ويك انباري خريد و خود تعميرات اساسي آن را انجام داد، حتي سنگ كاري آن را نيز خود به پايان رساند. وي سپس سومين كتاب خود با نام «فرزند خدا» را براساس حوادث واقعي نوشت. اين اثر در 1973 انتشار يافت. اين كتاب نيز مانند اثر قبلي در آپالاچياي جنوبي حروف چيني شد. مك كارتي در 1976 به ال پاسو،تگزاس رفت. در 1979 بالاخره داستان «ساتري» منتشر شد. او به مدت20 سال بارها اين رمان را نوشت و پاره كرد.

    او با استفاده از پولي كه از بورس تحقيقاتي مك آرتور در سال 1981 به دست آورد رمان بعدي را با عنوان «نيمروز خونين» يا «سرخي غروب در غرب» كه در 1985 به چاپ رسيد و بهترين كار وي محسوب شد.

    مك كارتي در حال حاضر در ناحيه تسوك، نيومكزيكو، شمال سانتافي، همراه با همسر وپسرش، جان، زندگي مي كند. او به شدت مراقب زندگي خصوصي اش است و به ندرت مصاحبه مي كند. در يكي از معدود مصاحبه هايش با نيويورك تايمز، او را فردي گوشه گير و اجتماعي معرفي كردند، ضمناً اين مسئله آشكار شد كه او به نويسندگاني كه با مسائل زندگي و مرگ در ارتباط نيستند، علاقه اي ندارد. وي هنري جيمز و مارسل پروست را از اين دست نويسندگان مي شمارد. وي اظهار داشت: «من آنها را درك نمي كنم، از نظر من اين ادبيات نيست. از نظر من نويسندگاني كه به نظر خوب مي آيند، بيشتر عجيب و غريبند.» مك كارتي در انجمن دانشگاهي سانتافي فردي فعال است و بيشتر وقت خود را در مؤسسه سانتافي مي گذراند كه مؤسس آن دوستش، فيزيكدان، موري گلمان است.

    ميزگرد اوپرا وينفري رمان سال 2006 مك كارتي، جاده، را به عنوان انتخاب آوريل 2007 كلوپ كتاب معرفي كرد. به علاوه، مك كارتي قبول كرد كه در اولين مصاحبه تلويزيوني زندگي اش شركت كند.

    اين مصاحبه در 5ژوئن 2007 در برنامه تلويزيوني او پرا وينفري به نمايش گذاشته شد. گفتگو در كتابخانه مؤسسه سانتاني انجام شد. مك كارتي به او پرا گفت كه هيچ نويسنده اي نمي شناسد و بيشتر گروه دانشمندان و محققان را ترجيح مي دهد. وي در طول مصاحبه چند داستان شرح داد و آنها را با ميزان فقر آشكاري كه بارها هنگام كار به عنوان يك نويسنده شاهد بوده مرتبط دانست. وي همچنين از تجربه اش به عنوان پـدري مسن صحبت كرد و اينكه اكنون چگونه پسر هشت ساله اش الهام دهنده داستان «جاده» بوده است.

    جوايز:

    - مك كارتي دردانشكده درسال هاي 1959 1960 برنده جايزه اينگرام مريل شد؛

    -برنده جايزه فالكنر براي اولين رمانش، نگهبان باغ؛

    - برنده جايزه بورس تحقيقاتي، سفري از آكادمي هنر و ادبيات آمريكا؛

    - برنده بورس گاكنهايم درسال 1969 براي نوشتن مبتكرانه؛

    - برنده بورس مك آرتور در 1981؛

    -برنده جايزه كتاب ملي و جايزه حلقه منتقدين كتاب ملي براي داستان در «تمام اسب هاي زيبا» در 1992؛

    - برنده جايزه پوليتزر براي رمان «جاده» درسال .2007

    آثار مك كارتي:

    كورمك مك كارتي داستان نويس آمريكايي وبرنده جايزه پوليتزر كه ده داستان در ژانرهاي گاتيك جنوبي، غربي و مكاشفه اي نگاشته است. وي نمايشنامه و فيلمنامه نيز نوشته است. منتقد ادبي، هارولد بلوم او را يكي از چهار رمان نويس برجسته آمريكايي در زمان خود، همراه با توماس پينكون، دان دليلو و فيليپ روث مي داند. او به دفعات از سوي منتقدين مدرن با ويليام فالكنر و گاهي اوقات با هرمان ملويل مقايسه شده است. از آثار او مي توان به اين داستانها اشاره كرد:

    نگهبان باغ (1965)، تاريكي بيرون (1968)، فرزند خدا (1974)، پسر باغبان (1976)، ساتري (1979)، نيمروز خونين يا سرخي غروب درغرب (1985)، تمام اسب هاي زيبا (1992)، گذرگاه (1994)، سنگ تراش (1995)، شهرهاي جلگه (1998)، براي پيرودان كشوري وجود ندارد (2005)، جاده (26سپـتامبر2006)، طلوع ممنوع است (24اكتبر 2006).

    نكاتي درمورد كتاب «نيمروز خونين».

    رمان سال 1985 داستاني تاريخي بود كه تغيير درموقعيت

    كتاب هاي او نسبت به آثار جنوب غربي اش را نشان مي داد. آثار وي اغلب به دو بخش دوره آپالاچي و دوره جنوب غربي تقسيم مي شوند. اين كتاب درهر دو گروه تقسيم بندي مي شود و بي شك تندترين ولي درعين حال عميق ترين و دقيق ترين اثر مك كارتي به شمار مي آيد. كتاب، داستان زندگي پسري به نام«بچه» را دنبال مي كند كه در سال 1851 خود را درميان «گانگسترهاي گلانتون» مي يابد، يك گروه تبهكار از ياغياني كه دولت مكزيك آنان را از لحاظ مالي تامين مي كرد تا پوست سر سرخپوستان را برايش بياورند. اين كتاب قاطعانه اعمال وحشتناك خشونت آميزي كه آمريكايي ها، سرخپوستان و مكزيكي ها مرتكب مي شدند را نشان مي دهد.

    كتاب، شرح وبسط روشني از خشونت هايي را ارائه مي دهد كه قانون شكنان تقريباً عليه هركسي در سفرشان دربخش اعظمي از غرب مرتكب مي شدند، عليرغم اين موارد داستان به زباني نوشته شده كه نه تنها بي غلط نيست بلكه قلنبه سلنبه است و واژه هايي به كاربرده كه به زحمت از زبان اسپانيايي قرض گرفته و سبكي كه به نظر مي رسد مهجور و شاعرانه باشد. نظرسنجي نيويورك تايمز در سال 2006 اين سوال را براي بسياري از نويسندگان و منتقدان مطرح كرد مبني بر اينكه از نظر آنها مهمترين كار داستاني آمريكايي در 25سال اخير كدام اثر است؟ «نيمروز خونين» مك كارتي بعد از «محبوب» توني موريسون و «عالم ارواح» دان دليلو، رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

    توليدات برگرفته از آثار مك كارتي:

    «پسر باغبان» بخشي از مجموعه اي بود كه براي پي بي اس ساخته شد و درژانويه 1977 به نمايش گذاشته شد. درسال 2000 رمان «تمام اسب هاي زيبا» به كارگرداني بيلي باب تورنتون به صورت فيلم در آمد. داستان «هيچ كشوري براي پيرودان وجود ندارد» درسال 2007 توسط برادران كوئن تبديل به فيلم شد و تامي لي جونز، جاش برالين و ياويرباردم در آن هنرنمايي كردند.

  


دسترسی: تهیه از مراکز توزیع

‎3٬900تومان

جزییات

اطلاعات تکمیلی

کد کالا 21293
وزن 300.0000
انتشارات نشر گستر
مولف کورمک مک کارتی
مترجم زهرا طباطبائی
ویراستار خیر
مصحح خیر
خطاط خیر
گردآورنده خیر
تاریخ انتشار 21 خرداد 2010
قطع کتاب رقعی
نوع جلد ندارد
نوع چاپ تک رنگ
نوع کاغذ معمولی
شرح CD/DVD ندارد
تعداد صفحات 221
نوبت چاپ 1
شابک 13 رقمی 9786005883077

برچسب‌های محصول

برای جدا کردن برچسب‌ها از فاصله استفاده کنید. برای جملات نقل قول تکی (') را به کار ببرید.

  1. برای نظر دادن به این محصول اولین باشید

نظر خودتان را بنویسید

شما به این محصول چه امتیازی می‌دهید؟ *

  1 ستاره 2 ستاره 3 ستاره 4 ستاره 5 ستاره
قیمت
محتوا
به روز بودن
کیفیت تولید