0Item(s)

هیچ آیتمی در سبد خریدتان وجود ندارد.

Product was successfully added to your shopping cart.
  • سوسیوبیولوژی (تلفیق نوین) سوسیوبیولوژی (تلفیق نوین)

سوسیوبیولوژی (تلفیق نوین)

بازنگری سریع

معرفی کتاب


ويلسون سوسيوبيولوژي را به عنوان مطالعة سيستماتيك بنيانهاي زيستي در مورد همة رفتارهاي اجتماعي تعريف مي‌كند. از لحاظ نظري مسألة اساسي اين علم پرسش دربارة رفتارهايي است كه ظاهراً با اصول انتخاب طبيعي در تعارض هستند، اما به‌راستي چگونه اين رفتارها از قبيل فداكاري تداوم و توسعه مي‌يابند. نخستين چاپ كتاب سوسيوبيولوژي در سال 1975 بود كه به حق سنتزي مدرن و انقلابي از علوم زيستي خوانده شد، به طوري كه انجمن بين‌المللي رفتارشناسان آن را مؤثرترين كتاب قرن بيستم ناميدند. سوسيوبيولوژي حوزة جديدي از علم است كه دربردارندة يافته‌هاي علوم اجتماعي، زيست‌شناسي و علوم انساني بوده و ديدگاه‌هاي بين‌رشته‌اي و جامعي از حقيقت رفتارهاي جانوران از جمله انسان ارائه مي‌دهد. اين كتاب اغلب به دليل طرح موضوع تقدير بيولوژيكي مورد انتقاد واقع مي‌شود، موضوعي كه زمينه را براي ظهور بحثهاي جنجال برانگيز از قبيل كتاب ژن خودخواه نوشتة ريچارد داكينس آماده كرد. در كتاب سوسيوبيولوژي به رفتارهاي فردي و اجتماعي جانوران و مفهوم اين رفتارها در شرايط گوناگون از قبيل يافتن غذا، پناهگاه، جفت و رويارويي با دشمنان پرداخته مي‌شود. در مورد كلوني‌هاي حشرات مفاهيم جديدي عنوان مي‌گردد، گاهي اين كلوني‌ها به عنوان ارگانيزم واحدي تصور مي‌شود كه در فضاي جغرافيايي منتشر شده است يا به عبارتي ديگر وزن اين ارگانيزم در نقاط مختلف توزيع شده و داراي صدها تا ميليونها دهان كوچك مي‌باشد.


آنچه بر ويژگي اين اثر مي‌افزايد پرداختن به انسان در همان چارچوبهاي نظري و روش‌شناختي است كه در مورد ساير جانوران به كار رفته است. از اين پس پاي مباحث كتاب به حوزه‌هاي علوم انساني نيز باز مي‌شود و دانشمندان اين حوزه را هم به تأمل يا انتقاد وا مي‌دارد. در ميان منتقدين، انديشمندان فمينيست جدي‌تر از ديگران به نظر مي‌رسند، به زعم آنها نوع بشر بردة تقدير بيولوژيكي نيست و براي هميشه در بند الگوهاي ابتدايي رفتار باقي نمي‌ماند، بلكه انسان قادر است تا در وراي طبيعت بيوشيميايي خود استدلال كند و دربارة خلق الگوهاي جديد بينديشد. گاهي منتقدين، كتاب سوسيوبيولوژي را خوراك تئوريك براي انديشه‌هاي سياسي راديكال معرفي كردند و تا مدتها پژوهشگران اين رشتة جديد از بيم اين‌گونه اتهامات، آثار خود را تحت عنوان اكولوژي رفتار منتشر مي‌كردند. اين كتاب در بسياري از حوزه‌هاي علوم، طرح پرسش مي‌كند و برخي از مفروضات و مقدمات ظاهراً بديهي را به چالش فرا مي‌خواند. از اين رو مي‌توان كتاب سوسيوبيولوژي را با كتاب اصل انواع داروين مقايسه كرد، زيرا بسياري از زيست‌شناسان و دانشمندان علوم اجتماعي را به تأملي دوباره در حقيقت زندگي جمعي دعوت مي‌كند. ويلسون معتقد بود كه سرانجام سوسيوبيولوژي به بسياري از مسائل علوم اجتماعي پاسخ خواهد داد كه به‌نظر مي‌رسد پيش‌بيني او در شرف تحقق است. اين كتاب سرآغاز تولد رشته‌اي جديد به نام سوسيوبيولوژي بوده و در سرگذشت علوم به عنوان كتابي كلاسيك و مهم تلقي مي‌شود. بنابراين خواندن آن هم از لحاظ علمي و هم از نظر تاريخي مفيد و قابل توصيه است.

جزییات

فهرست مطالب

بخش اول: تکامل اجتماعی:

1- اخلاق ژن، 2- مفاهیم اولیه سوسیوبیولوژی،  3- محرکهای اصلی تکامل اجتماعی ، 4- اصول مرتبط با زیست شناسی جمعیت، 5- انتخاب گروهی و فداکاری،

بخش دوم: سازو کارهای اجتماعی:

6- تکثیر و اندازه گروه، 7- تکوین و تغییرات رفتار اجتماعی، 8- ارتباطات : اصول پایه، 9- ارتباطات: کارکردها سیستمهای پیچیده،

10- ارتباطات: منشاء و تکامل، 11- تهاجم، 12- فاصله بندی اجتماعی، از جمله قلمرو، 13- نظامهای چیرگی، 14- نقش و کاست،

15- جنسیت و جامعه، 16- مراقبت والدینی

بخش سوم: گونه های اجتماعی:

17- چهارقله تکامل اجتماعی، 18- بی مهرگان کلنی زی، 19- حشرات اجتماعی، 20- مهره داران خونسرد، 21- پرندگان،          22- روندهای تکاملی در پستانداران، 23- سم داران و فیلها، 24- گوشتخواران، 25- نخستیهای غیر انسان، 26- انسان: از سوسیوبیولوژی تا جامعه شناسی

واژه نامه ، مراجع، نمایه

 

 

درباره مولف/مترجم

دوارد ویلسون

ادوارد ویلسون استاد کرسی فرانک بیرد در علوم و رئیس بخش حشره شناسی موزه جانورشناسی تطبیقی در دانشگاه هاروارد است. بسیاری او را داروین زمان و برجسته ترین زیست شناس و پژوهشگر معاصر می شناسند. او پدر علم سوسیوبیولوژی(زیست شناسی اجتماعی) و از بنیان گذاران چندین رشته دیگر علوم زیستی از جمله جغرافیای زیستی جزایر و تنوع زیستی است. او همچنین چهره شناخته شده بین المللی در زمینه شناسایی، طبقه بندی و رفتار مورچه هاست و تا کنون بیش از 300 گونه از آن را توصیف و شناسایی کرده است. کتاب سوسیوبیولوژی او از سوی انجمن بین المللی رفتارشناسان به عنوان موثرترین کتاب قرن بیستم  شناخته شده است. از جمله آثار متعدد او می توان کتابهای زیر را برشمرد:

درباره طبیعت انسان، جوامع حشرات، زیست گرایی(بیوفیلیا)، مورچه ها، تنوع حیات و آینده حیات. از حمله افتخارات متعدد او می توان دریافت نشان ملی علوم، جایزه بین المللی زیست شناسی از دولت ژاپن، جایزه کرافورد از فرهنگستان علوم سلطنتی سوئد، جایزه ممتاز انجمن علوم انسنی آمریکا، مدال طلائی صندوق جهانی حیات وحش و جایزه پولیتزر را نام برد.

عبدالحسين وهاب‏زاده

او متولد 1326 سبزوار بوده و درجه فوق ليسانس خود را در رشته بوم شناسي از دانشگاه ایالتی آیوا امریکا دریافت کرده است و با 32 سال تدریس بوم شناسی و علوم زیستی در دانشگاههای مختلف ایران در حال حاضر به عنوان مدير مسئول يك موسسه پژوهشي خصوصي در زمينه علوم زيستي مشغول به كار است. وی در کمیته آموزشی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) عضویت دارد، همچنين به عنوان مشاور علمي با موزه طبيعت و حيات وحش ايران و شهرداري تهران همكاري مي‏كند. وهابزاده بخش مهمي از وقت خود را صرف ترجمه و تدوين كتب و مطالب آموزشي در زمينه محيط زيست و رشته هاي وابسته مي‏كند و تاكنون بيش از 19 كتاب منتشر شده يا در حال انتشار دارد. همچنين مقالات چندي از او در نشريات معتبر به چاپ رسيده است. ديدگاه او ديدگاهي اكولوژيكي - فرهنگي است و محيط زيست و تغييرات آن را صرفاً پديده‏اي اكولوژيكي نمي‏داند بلكه به كنش هاي فرهنگي و اجتماعي نيز توجه دارد. ازكتابهاي او مي‏توان به موارد زير اشاره كرد: 1- بهار خاموش /2- تاتر اكولوژي و بازي تكامل /3- مقدمه‏اي بر رفتارشناسي/ 4- مباني محيط زيست / 5- ديدگاه هايي از نظريه بوم شناسي /6- وضعيت جهان 1994/ 7- وضعيت جهان 1998/ 8- تنوع حيات/ 9- آخرين واحه/ 10- چقدر كافيست؟/ 11- مقدمه‏اي بر اكولوژي رفتار (كتاب سال جمهوري اسلامي ايران)/ 12- شناخت محيط زيست: زمين سياره زنده/ 13- اخلاق محیط زیست / 14- مقدمه ایی بر رفتار شناسی.

عبدالحسین وهاب‌زاده از صاحب نظران برجسته محیط زیست در ایران محسوب می شود و از ویژگیهای او برخورداری از دیدگاهی اکولوژیکی-فرهنگی است، به طوریکه محیط زیست و تغییرات آن را صرفا پدیده ایی اکولوژیکی نمی داند بلکه به کنش های فرهنگی و اجتماعی نیز توجه دارد. در سال 1384 جایزه ملی محیط زیست به ایشان اهدا شد.

اطلاعات تکمیلی

کد کالا 20474
وزن 600.0000
انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد
مولف ادوارد ویلسون
مترجم عبدالحسین وهابزاده
ویراستار خیر
مصحح خیر
خطاط خیر
گردآورنده خیر
تاریخ انتشار 1 فروردین 1384
قطع کتاب وزیری
نوع جلد ندارد
نوع چاپ تک رنگ
نوع کاغذ معمولی
شرح CD/DVD

ندارد

تعداد صفحات 360
نوبت چاپ 1
شابک 13 رقمی 9789643241025

برچسب‌های محصول

برای جدا کردن برچسب‌ها از فاصله استفاده کنید. برای جملات نقل قول تکی (') را به کار ببرید.

  1. برای نظر دادن به این محصول اولین باشید

نظر خودتان را بنویسید

شما به این محصول چه امتیازی می‌دهید؟ *

  1 ستاره 2 ستاره 3 ستاره 4 ستاره 5 ستاره
قیمت
محتوا
به روز بودن
کیفیت تولید