0Item(s)

هیچ آیتمی در سبد خریدتان وجود ندارد.

Product was successfully added to your shopping cart.
  • شیوه های نگارش مقالات علمی- پژوهشی شیوه های نگارش مقالات علمی- پژوهشی

شیوه های نگارش مقالات علمی- پژوهشی

بازنگری سریع

معرفی کتاب


امروزه یکی از دغدغه های اساسی پژوهشگران، اساتید و دانشجویان، نوشتن مقالات علمی و رعایت استانداردهای جهانی در نگارش آنها، جهت چاپ در مجلات علمی معتبر است. هر رشته علمی نیز تابع قوانین خاص در نگارش مقالات است. به عنوان مثال در روش APA از زمان حال و یا گذشته ساده در نقل قولها بیشتر استفاده میشود، در حالی که در روش MLA بیشتر از زمان حال ساده استفاده میشود.


مجموعه حاضر ترجمه قسمتی از چاپ دوازدهم کتاب Writing Research Papers: A COmplete Guide می باشد که توسط لستر و لستر در سال 2007 نوشته شده است. این مجموعه به معرفی چهار شیوه مهم نگارش مقاله می پردازد: MLA, APA, CMS, CSE .


MLA: در رشته های ادبیات و زبان های خارجی


APA: علوم اجتماعی


CMS:  رشته های هنری و برخی رشته های علوم انسانی به جز ادبیات


CSE:  علوم پایه و علوم زیستی


 


 


کتاب Writing Research Papers: A Complete Guideموفق ترین اثر دکتر جیمز دی لستر است که در سال 1967 برای اولین بار به چاپ رسید و از آن زمان تاکنون بیش از سه میلیون دانشجو و پژوهشگر را در اغلب دانشگاه های آمریکا و نیز سراسر دنیا با شیوه های علمی تحقیق و پژوهش  آشنا ساخته است. ویرایش های قبلی این کتاب پژوهشگران را تشویق می کرد که سطح مقالات خود را با استفاده از رایانه و اینترنت ارتقا دهند و اکنون در ویرایش دوازدهم کتاب (2007) مزایای انتشار و ارائه ی مقالات به صورت الکترونیکی نسبت به انتشار آن به صورت چاپی با جزئیات کامل شرح داده شده است. در این ویرایش اطلاعات کاملا به روز شده و برگرفته از جدیدترین دستورالعمل های سازمان های علمی معتبر می باشد. علاوه بر مثال های عینی آورده شده در متن، مقالاتی نیز به عنوان نمونه در قسمت پیوست ارائه شده است که چگونگی قالب بندی، مستندسازی و تفاوت های روش های علمی را نمایان می سازد.

جزییات

پیشگفتار

با توجه به رشد فزاينده ي علم و فن آوري در دنيا، به نظر مي رسد نقش پژوهش روز به روز برجسته تر مي شود. ظاهراً، كشور ما هم چند سالي است كه امر پژوهش را جدي گرفته است و دولت و مسئولان به تشويق بيشتر پژوهشگران پرداخته اند. در اين ميان، يكي از دغدغه هاي اساسي پژوهشگران، اساتيد و دانشجويان نگارش مقاله به زبان انگليسي و چاپ آن در مجلات معروف دنيا مي باشد. در چند سال تدريسي كه داشته ام همواره شاهد پژوهشگران برجسته اي بوده ام كه نمي دانسته اند چگونه مي بايست مقاله اي را به زبان انگليسي نوشت. البته نوشتن مقاله به زبان انگليسي روش خاص خود را دارد ولي بالاتر از آن نوع نگارش و همگام كردن مقاله با استانداردهاي بين المللي مربوط به رشته ي خاص مي باشد. اين بدان معناست كه هر رشته از علم تابع قوانين خاص نگارش مقاله مي باشد. به عنوان مثال، در روش APA از زمان حال كامل و يا گذشته ي ساده در نقل قول ها بيشتر استفاده مي شود، در حالي كه در روش MLA بيشتر از زمان حال ساده استفاده مي شود. بنابراين، پژوهشگران مي بايست با روش هاي گوناگون نگارش آشنا باشند تا بتوانند مقاله اي را به زبان انگليسي در يكي از مجلات معتبر مربوط به رشته ي خود به چاپ برسانند. مجموعه ي حاضر، ترجمه ي قسمتي از چاپ دوازدهم كتاب Writing Research Papers: A Complete Guide مي باشد كه توسط لستر و لستر در سال 2007 به رشته ي تحرير درآمده است. اين مجموعه به معرفي چهار شيوه ي مهم نگارش مقاله مي پردازد: MLA، APA، CMSو CSE. در بخش پیوست ها نمونه هايي براي هر يك از اين شيوه ها ارائه شده است. MLA كه مخفف Modern Language Association مي باشد، بيشتر در رشته هاي ادبيات و زبان هاي خارجي و براي مقالات دانشجويي كاربرد دارد. فصول 1، 2، 3 و 4 به معرفي اين سبك نگارش مي پردازد. فصل اول به طريقه ي ارجاع دادن در متن، فصل دوم به طرز نگارش مقدمه، بخش اصلي و نتيجه گيري، فصل سوم به شيوه هاي تصحيح و تنظيم نسخه ي پيش نويس و فصل چهارم به شيوه ي ذكر منابع و مآخذ به شيوه ي MLA مي پردازد. APA كه مخفف American Psychological Association مي باشد، بيشتر در علوم اجتماعي مورد استفاده قرار مي گيرد. فصل 5 اين مجموعه به سبك نگارش، ارجاع داخل متن، فهرست منابع و تنظيم مقاله به شيوه ي APA مي پردازد. CMS كه مخفف Chicago Manual of Style مي باشد، بيشتر براي رشته هاي هنري و بعضي از رشته هاي علوم انساني به جز رشته ي ادبيات به كار مي رود. در فصل 6 چگونگي استفاده از اين شيوه شرح داده شده است. CSE كه مخفف Council of Science Editors مي باشد، بيشتر براي علوم كاربردي از قبيل شيمي، رايانه، رياضيات، فيزيك و پزشكي و همچنين علوم زيستي و زمين شناسي استفاده مي شود. در فصل هفتم با اين شيوه آشنا خواهيد شد. فصل 8 به بررسي مقالات الكترونيكي مي پردازد. در اين فصل ويژگي هاي مربوط به نگارش و ارائه ي مقالات الكترونيكي در اينترنت ارائه مي گردد.

 

فهرست

پیشگفتار آوردن متن مرجع در نوشته با استفاده از شيوه ي MLA ارجاع دادن در متن ارجاع دادن بدون نام نويسنده ارجاع دادن به منابع غيرچاپي بدون شماره صفحه ارجاع دادن به منابع اینترنتی ارجاع دادن به منابع غير مستقيم ارجاع دادن به صفحات تكراري ارجاع دادن به كتاب درسي يا گلچين ادبي آوردن اطلاعات بيشتر در ارجاعات داخل متن نشانه گذاري صحيح ارجاع ها فاصله گذاري براي نقل قول هاي طولاني ارجاع به شعر ارجاع به نمايشنامه بزرگ يا كوچك بودن حرف اول متن نقل قول حذف كردن قسمتي از نقل قول استفاده از پرانتز يا قلاب در متن نوشتن مقدمه، بخش اصلي و نتيجه گيري نوشتن مقدمه ي مقاله نوشتن بخش اصلي مقاله نوشتن نتيجه گيري مقاله بازبيني، تصحيح و قالب بندي نسخه ي پيش نويس بازبيني طبق استانداردهاي بين المللي قالب بندي مقاله به شيوه ي MLA ويرايش قبل از چاپ نسخه ي اصلي باز خواني مقاله از صفحه نمايش و از نسخه ي چاپ شده نمونه مقالات به شيوه ي MLA منابع و مآخذ به شيوه ي MLA تنظيم صفحه ي منابع و مآخذ تنظيم اطلاعات مربوط به كتاب ها تنظيم اطلاعات مربوط به نشريات تنظيم اطلاعات مربوط به روزنامه ها تنظيم اطلاعات مربوط به اسناد دولتي تنظيم اطلاعات مربوط به منابع اينترنتي تنظيم اطلاعات مربوط به منابع گرفته شده از سي دي تنظيم اطلاعات مربوط به منابع الكترونيكي ديگر تنظيم اطلاعات مربوط به منابع ديگر نوشتن مقاله به شيوه ي APA نوشتن نظريه، گزارش نتايج مطالعات يا بررسي تحقيقات چاپ شده سبك نگارش در شيوه ي APA ارجاع داخل متن به شيوه ي APA فهرست منابع روش APA براي رشته هاي ديگر علوم اجتماعي قالب بندي مقاله به شيوه ي APA نوشتن چكيده ي مقاله نمونه مقاله به شيوه ي APA شيوه ي پاورقي (CMS) آوردن اعداد بصورت بالانويس در متن قالب بندي و نوشتن پاورقي ها نوشتن پاورقي براي منابع الكترونيكي ارجاع به اثر يكسان در دو پاورقي متوالي آوردن پي نوشت به جاي پاورقي آوردن پاورقي يا پانوشت محتوايي روش پاورقي براي مقالات علوم انساني روش پاورقي براي مقالات هنري صفحه ي كتابشناسي براي مقالات به شيوه ي پاورقي نمونه مقاله به شيوه ي CMS شيوه ي CSE براي علوم طبيعي و كاربردي ارجاع به منابع در متن به شيوه ي ترتيب نقل قول تنظيم صفحه ي منابع ارجاع به منابع در متن به شيوه ي نام و سال استفاده از شيوه ي نام و سال در صفحه ي كتاب شناسي نمونه مقاله به شيوه ي CSE و ترتيب نقل قول مقالات الكترونيكي مقدمات براي مقاله اي الكترونيكي مقاله ي تايپ شده ارائه ي مقاله به صورت الكترونيكي ارائه ي مقاله از طريق سايتها و صفحات اينترنت طرح ريزي مقالات الكترونيكي استفاده از تصاوير گرافيكي استفاده از صدا و تصاوير ويدئويي ارائه ي مقاله ي الكترونيكي ارائه ي مقاله با روش هاي ديگر پیوست 1 پیوست 2 پیوست 3 پیوست 4 پیوست 5

اطلاعات تکمیلی

کد کالا 9880
وزن 350.0000
انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد
مولف جیمز دی. لستر(پدر)
جیمز دی. لستر(پسر)
مترجم راحله رفیع نژاد
رضا پیشقدم
ویراستار خیر
مصحح خیر
خطاط خیر
گردآورنده خیر
تاریخ انتشار 11 شهریور 2630
قطع کتاب وزیری
نوع جلد خیر
نوع چاپ تک رنگ
نوع کاغذ معمولی
شرح CD/DVD

ندارد

تعداد صفحات 219
نوبت چاپ 1
شابک 13 رقمی 9789643242015

برچسب‌های محصول

برای جدا کردن برچسب‌ها از فاصله استفاده کنید. برای جملات نقل قول تکی (') را به کار ببرید.

  1. برای نظر دادن به این محصول اولین باشید

نظر خودتان را بنویسید

شما به این محصول چه امتیازی می‌دهید؟ *

  1 ستاره 2 ستاره 3 ستاره 4 ستاره 5 ستاره
قیمت
محتوا
به روز بودن
کیفیت تولید