0Item(s)

هیچ آیتمی در سبد خریدتان وجود ندارد.

Product was successfully added to your shopping cart.
  • طراحی با طبیعت طراحی با طبیعت

طراحی با طبیعت

بازنگری سریع

معرفي كتاب
از اولین چاپ کتاب طراحی با طبیعت بیش از سی سال می‌گذرد و در این مدت آگاهی ما نسبت به محیط زیست به طرز باورنکردنی گسترش‌یافته و به جرأت می‌توان گفت که این کتاب در این میان سهم عمده‌ایی ایفا کرده‌است.


هزاران نفر با مطالعه کتاب مک هارگ به این باور رسیده‌اند که طراحی درست مکانها و ساختمانها به حفظ و نگهداری منابع محدود طبیعت کمک می‌کند. طراحی با طبیعت با وجود گذشت بیش از سه دهه از نگارش آن کماکان تازه و قابل استفاده است. وقتی خواندن کتاب را تمام کنید، دیگر به مناظر، جاده‌ها، شهر و یا حتی خانه خودتان با دید قبلی نگاه نخواهید کرد.


طراحی با طبیعت که اکنون کتابی کلاسیک محسوب می‌شود و به عنوان کتاب درسی و مرجع درآمده است، ‏در رده کتب روا‌شناسی محیطی قرار می‌گیرد و در کتابخانه کنگره جزو کتب جامعه‌شناسی طبقه‌بندی شده ‏است؛ اما با اندکی مسامحه می‌توان آنرا در شمار کتابهای علوم طبیعی، طراحی لنداسکیپ و معماری به ‏حساب آورد.‏


این کتاب (طراحی با طبیعت) از اولین کتب معاصری است که در آن، علم با نثری روان و شعرگونه تلفیق شده است و توجه انسانها را به طراحی محیط زندگی‌شان متناسب و همراه با طبیعت جلب می‌کند. به‌عقیده مک‌هارگ در طراحی هر چیزی که به‌دست انسان ساخته می‌شود باید همه عناصر طبیعت از قبیل انسان‌ها، صخره‌ها، گیاهان، خاک، حیوانات و اکوسیستم مدنظر قرار گیرند. به‌عنوان مثال در طراحی یک بزرگراه که امروزه تعداد زیادی از آنها را در گوشه و کنار شهرها برای حل مشکل ترافیک ساخته‌ایم، باید کمترین آسیب به منظره طبیعی وارد آید و تمام عواقب اجرای طرح برای محیط زیست پیش‌بینی گردد.


تصور کنید اگر در طراحی جاده‌ها، بزرگراهها و خطوط حمل‌ونقل ریلی، ظرایف زیبایی‌شناختی لحاظ می‌شد چگونه دنیایی داشتیم!
چگونه وضعمان به این‌صورتی که هست درآمد و ما درحال حاضر چه می‌توانیم بکنیم؟دكه هاي گوناگون،تابلوهاي نئون، خانه‌های درهم و برهم، شهرهای بیمار و مناظری که با دستکاری‌های ما خراب شده و از پا درآمده اند. این تصویر انسان خودمحوری است که نه به‌دنبال هماهنگی با طبیعت و یکی‌شدن با آن بلکه درپی غلبه بر آن است.


 


نظر مك هاگ در باره ي كتاب


این کتاب نتیجه تجربیات شخصی من است درباره نیروی خورشید، ماه، ستارگان، تغییر فصول، زمان کاشت و برداشت، ابرها و باران ها، رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها، جنگل‌ها، گیاهان و حیوانات؛ آنها با ما هستند، اجاره‌نشین این جهان، شریک ما درمبارزه برای تنازع بقا و همراه ما در ساختن آینده.
كتاب طراحي با طبيعت كه در سال 1969 به چاپ رسيد موضوع نقدها و بررسي هاي بسيار شد كه از نظر من به طرز استثنايي و نامنتظر سخاوتمندانه بود. ارزيابي خود من پس از بيست سال با پذيرش اين نكته آغاز مي‌شود كه زمان براي انتشار آن بي نقص بود. قطار سروقت خود بود. نكته بعد اينكه هدف من از طراحي با طبيعت آن بود كه چندين كمبود آشكار را تامين كند. اولين آنها فقدان هرگونه آگاهي از مسائل محيط زيست در عرصه برنامه ريزي بود كه اين يك فرآيند سياسي- اقتصادي كاملا كاربردي محسوب مي شد. نقص بعدي فقدان انسجام و يكپارچگي در درون علوم محيطي بود. زمين شناسان، اقليم شناسان و متخصصين خاك شناسي از علوم فيزيكي يا اطلاع بودند اما با حيات ناآشنا، و بوم‌شناسان و زيست‌شناسان تنها درك محدودي از فرآيندهاي فيزيكي نشان مي‌دادند. دانشمندان عموما هيچ توجهي به ارزشها يا امر برنامه ريزي نداشتند و بالاخره هيچ نظريه‌يي وجود نداشت كه به مسئله سازگاريهاي انسان بپردازد.
طراحي با طبيعت در هر يك از اين موارد سهمي بر عهده گرفت و شيوه اي ارائه كرد كه از طريق آن مي توان داده هاي زيست محيطي را در فرآيند برنامه ريزي گنجاند و ديدگاه متداول در مطالعات بوم شناختي را به گونه اي گسترش داد كه طيف تمام عيار علوم محيط زيست را شامل شود. موضوع ارزشها را به عنوان يك عنصر تعيين كننده، به جنبش محيط زيست عرضه داشت و بالاخره نظريه جديد ارائه كرد.
كتاب موضوع ارزشها را به عنوان مناقشه‌اي بر عليه ديدگاههاي غرب نسبت به رابطه انسان و طبيعت مطرح كرد و ديدگاه بوم شناختي را به جاي آن به عنوان ديدگاه برتر نشاند كه با تجربه سازگار و راهي است براي تامين و بهبود زيست سپهر و سلامت و رفاه بشر . در طي دو دهه گذشته ارزشها، در ارتباط با محيط زيست عميقا دگرگون شده؛ ديگر نمي توان از طبيعت سوء استفاده كردو از مجازات گريخت. احزاب سبز، سياستهاي سبز و توجه گسترده به محيط زيست جهاني خود گواهي است بر اين تحول شگفت انگيز. چه مسرت بخش كه علاقه به حفظ زمين جاي عزم به نابودي آن را گرفته باشد. لذا وظيفه جديد پيش روي ماست: درك شيوه كار جهان و تنظيم رفتار خويش در واكنش به اين آگاهي، حفظ زمين؛ سبز كردن و التيام آن.

جزییات

فهرست مطالب


1- شهر و بیرون
2- دریا و بقا
3- بلا
4- گامی به پیش
5- پوسته و کپسول
6-طبیعت در مادرشهر
7- در باب ارزشها
8- پاسخی به ارزشها
9- جهان خود کپسولی است
10- فرآیند به عنوان ارزش
11- طبیعیدان
12- حوضه‌ی رودخانه
13- ناحیه مادرشهری
14- فرآیند و فرم ...
15- شهر: فرم و فرآیند ...
16- شهر: سلامتی و بیماری

 

درباره مولف/مترجم

ايان مك هارگ در سال 1920 در نزديكي شهر صنعتي گلاسكو در اسكاتلند كه پدرش در آنجا وزير بود به دنيا آمد. . او به زودي استعداد فراواني در طراحي و نقاشي از خود نشان داد و به توصيه اطرافيانش به رشته طراحي منظر روي آورد. فضاي شهري گلاسكو ايده نياز به تغيير مناظر شهري براي سازگاري بيشتر با طبيعت را در او به وجود آورد اما تنها پس از پايان دوره سربازي او در جنگ جهاني دوم بود كه اين ايده به طور واضح در ذهنش پرورش يافت. وحشت جنگ از يك سو و مناظر زيباي طبيعت كشور ايتاليا، كه طول مدت جنگ را در آن گذراند، از سوي ديگر به پختگي انديشه اش ياري رساند.
پس از اتمام جنگ به آمريكا سفر كرد و ليسانس و فوق ليسانس خود را در رشته طراحي لنداسكيپ و معماري شهري از دانشگاه هاروارد دريافت كرد. پس از آن در دانشگاه پنسيلوانيا تدريس در اين رشته را آغاز كرد و به كوشش او دپارتمان معماري منظر در اين دانشگاه تاسيس شد و نيز درس جديدي به واحدهاي درسي دانشجويان افزوده شد با نام بشر و محيط زيست. در 1960 در برنامه اي تلويزيوني با نام خانه اي كه در آن زندگي مي كنيم به عنوان مجري در شبكه CBS ظاهر شد و در 1969 كتاب طراحي با طبيعت را نوشت.
اين كتاب پيشگام طرح مفهوم طراحي بوم شناختي بود و به زودي به عنوان شاخص ترين كتاب در زمينه طراحي منظر و معماري شهري مطرح گرديد .
از آن به بعد او همكاري با موسسات زيادي را در طراحي شهرهاي سازگار با طبيعت آغاز كرد و پروژه هاي موفق فرواواني از خود به يادگار گذاشت و به واسطه آنها جوايز فراواني را نصيب خود كرد. او در مارس2001 در اثر بيماري ريوي در سن 80 سالگي درگذشت. او در طول زندگي خود براي ايجاد اتحاد و پيوستگي ميان انسان و طبيعت تلاش كرد. خود او اين همه را تحت تاثير محيط خشك و صنعتي شهر گلاسكو كه دوران كودكي اش را درآن گذرانيده بود مي دانست؛ چيزي كه او را تبديل به يكي از تاثيرگذارترين چهره هاي فرهنگ ساز در زمينه محيط زيست و طراحي منظر در قرن بيستم كرد.

عبدالحسين وهاب‏زاده ( متولد 1326، سبزوار) درجه فوق ليسانس خود را در رشته بوم‌شناسي از دانشگاه ایالتی آیوا امریکا دریافت کرده است و با 32 سال تدریس در بوم‌شناسی و علوم زیست‌محیطی در دانشگاههای مختلف ایران، در حال حاضر به‌عنوان مدير مسئول يك مؤسسه پژوهشي خصوصي در زمينه‌ی علوم زيستي مشغول به‌كار است. وی در کمیته آموزشی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) عضویت دارد همچنين به‌عنوان مشاور علمي موزه طبيعت و حيات وحش ايران با شهرداري تهران همكاري مي‏كند.
وهاب‌زاده بخش مهمي از وقت خود را صرف ترجمه کتابهای معتبر در علوم زیستی(اکولوژی، محيط زيست و رفتارشناسی) مي‏كند كه نتيجه آن تاكنون چاپ بيش از 20 عنوان كتاب مي باشد كه از آن ‌میان می‌توان به‌موارد زير اشاره كرد:
بهار خاموش، تئاتر اكولوژي و بازي تكامل، مباني محيط زيست، بوم‌شناسي علم عصیانگر، وضعيت جهان94، وضعيت جهان98، مراقبت از زمین، تنوع حيات، آخرين واحه، آب مایه حیات، چقدر كافيست؟، مقدمه‏اي بر اكولوژي رفتار (كتاب سال جمهوري اسلامي ايران)، شناخت محيط زيست: زمين سياره زنده، اخلاق محیط زیست، مقدمه‌ای بر رفتارشناسی، سوسیوبیولوژی و سرانجام كتاب طراحي با طبيعت.«اكولوژي؛ مطالعه‌ی تجربی توزیع و فراوانی» اثرریچارد جی. کربز كتاب ارزشمند ديگري است كه توسط ايشان در دست ترجمه ميباشد.
عبدالحسین وهاب‌زاده از صاحب‌نظران برجسته محیط زیست در ایران محسوب می‌شود و از ويژگیهای او برخورداری از ديدگاهي اكولوژيكي- فرهنگي است، به‌طوری‌که محيط زيست و تغييرات آن را صرفاً پديده‏اي اكولوژيكي نمي‏داند بلكه به كنش‌هاي فرهنگي و اجتماعي نيز توجه دارد. از او مقالات چندي در نشريات معتبر به‌چاپ رسيده است. درسال 1384 جایزه ملی محیط زیست ایران و در سال 1385 جايزه مهرگان علم به ایشان اهدا شد
ه است. وی همچنین در سال 1387 به مناسبت سی امین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران، از سوی شهرداری تهران به عنوان یکی از سی خادم محیط زیست ایران انتخاب  شد.

اطلاعات تکمیلی

کد کالا 50-3699
وزن 400.0000
انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد
مولف ایان مک هارگ
مترجم عبدالحسین وهابزاده
ویراستار خیر
مصحح خیر
خطاط خیر
گردآورنده خیر
تاریخ انتشار 1 فروردین 1386
قطع کتاب وزیری
نوع جلد ندارد
نوع چاپ تک رنگ
نوع کاغذ معمولی
شرح CD/DVD

ندارد

 

تعداد صفحات 208
نوبت چاپ 1
شابک 13 رقمی 9789643241270

برچسب‌های محصول

برای جدا کردن برچسب‌ها از فاصله استفاده کنید. برای جملات نقل قول تکی (') را به کار ببرید.

  1. برای نظر دادن به این محصول اولین باشید

نظر خودتان را بنویسید

شما به این محصول چه امتیازی می‌دهید؟ *

  1 ستاره 2 ستاره 3 ستاره 4 ستاره 5 ستاره
قیمت
محتوا
به روز بودن
کیفیت تولید