0Item(s)

هیچ آیتمی در سبد خریدتان وجود ندارد.

Product was successfully added to your shopping cart.
  • مدیریت ریسک عملیاتی مدیریت ریسک عملیاتی

مدیریت ریسک عملیاتی

بازنگری سریع


 امروزه زیان‌‌‌های عظیم مالیشامل موارد بارینگز[1]، اورنج‌کانتی[2] و مجموعه بانک‌های ایرلند [}3)توجه عموم را به حوزه «ریسک عملیاتی[4]» جلب نموده‌اند. این تمایل از اواسط دهه 1990 میلادی، هم در موسسات مالی و هم در مقامات ارشد بانکی پدیدار شد. این امر باعث نهاد‌سازی برای ایجاد رشته مطالعاتی جدیدی شد؛ موضوعی که در بخش‌های دیگر مانند صنایع تولیدی و یا نظامی، از چند دهه قبل شروع شده بود. یقینا بخش مالی از ابتدای شکل‌گیری به طور صریح و ضمنی با ریسک عملیاتی دست به گریبان بوده و این امر همچنان ادامه دارد. با این‌حال، این موضوع به‌واسطه فقدان یک بستر روش‌شناسانه ویژه، پویا و جامع رخ نداده است. از آن‌جایی که ریسک عملیاتی تعاریف گوناگونی دارد، در ادامه‌، تعریف مبتنی‌بر پیمان بازل 2[5] (به‌جز مواردی که تصریح خواهد شد) ارائه می‌شود: خطر نرسیدن به اهداف به سبب عدم کفایت و یا خطا در عملکرد داخلی، افراد، سیستم‌ها و یا رویدادهای خارجی.هدف این کتاب ارائه‌ بستری برای مدیریت ریسک عملیاتی است، همان‌گونه که در مراحل مختلف طراحی و پیاده‌سازی آن توسط بانک‌های بین‌المللی (بانک‌های پیشرو و تعقیب‌کنندگان‌شان) مشاهده می‌شود. کلیات ساختاری به همراه تفاوت‌های موجود در روش‌های به‌کار گرفته شده تشریح خواهند شد. تمرکز اصلی کتاب تا اندازه‌ای بر رویکردهای عملی برای حل مسائل متعددی است که به صورت اجتناب‌ناپذیری هنگام طراحی و پیاده‌سازی چنین چارچوبی رخ می‌دهند. با این حال، باید این موضوع را به خاطر سپرد که به دلیل پیشینه نسبتا کوتاه تحقیقات جدی در این حوزه، خصوصا در مقایسه با حوزه‌هایی نظیر ریسک بازار و ریسک اعتباری، بسیاری از راه‌کارها هم‌چنان در مراحل اولیه و مقدماتی قرار دارند و این موضوع در مجموع پذیرفته شده که بهترین رویه‌ها هنوز ایجاد نشده‌‌اند.در ضمن، سوای انگیزه‌ رقابتی برای اعمال «مدیریت ریسک عملیاتی»، الزامات قانونی مربوطه (منتشر شده توسط کمیته نظارت بر بانکداری بازل، «بازل 2»، ژوئن 2004 و دستورالعمل الزامات سرمایه کمیسیون اتحادیه اروپا، ژوئن 2006) ارائه و مورد تحلیل دقیق‌تر قرار می‌گیرند.کتاب حاضر با عنوان «مدیریت ریسک عملیاتی (اصول و مبانی)» دومین جلد از مجموعه مهندسی مالی و مدیریت ریسک است که از سوی شرکت تحلیلگران سیستمو با هدف گشودن فضای تحقیق و مطالعه در این زمینه و همچنین استفاده از نظرات کارشناسی سایر متخصصین این حوزه به بازار ارائه می‌شود. کتاب حاضر به بحث در مورد ریسک عملیاتی و بررسی روش‌های سنجش، مدل‌سازی، کنترل و مدیریت آن پرداخته است. این کتاب علاوه بر اینکه برای استفاده‌ خبرگان صنعت مالی که مستقیما با اجرای پروژه های مرتبط درگیرند نگاشته شده، فراتر از آن، در تلاش است تا به تحریک مباحثات آکادمیک در رابطه با موضوعات برآمده از مدیریت ریسک عملیاتی بپردازد. بهتر است اضافه نماییم که ممکن است در نتیجه ارتباط میان مدیریت ریسک عملیاتی و سایر مباحث مرتبط در سازمان‌ها و موسسات مالی، مجموعه متنوعی از مفاهیم برای انجام مطالعات میان‌رشته‌ای تولید شود. [1] Baring

[2] Orange Count

[3] Allied Irish Ban

[4] Operational Ris

[5] Basel 2


دسترسی: تهیه از مراکز توزیع

‎4٬800تومان

جزییات

 

امروزه زیان‌‌‌های عظیم مالیشامل موارد بارینگز[1]، اورنج‌کانتی[2] و مجموعه بانک‌های ایرلند [}3)توجه عموم را به حوزه «ریسک عملیاتی[4]» جلب نموده‌اند. این تمایل از اواسط دهه 1990 میلادی، هم در موسسات مالی و هم در مقامات ارشد بانکی پدیدار شد. این امر باعث نهاد‌سازی برای ایجاد رشته مطالعاتی جدیدی شد؛ موضوعی که در بخش‌های دیگر مانند صنایع تولیدی و یا نظامی، از چند دهه قبل شروع شده بود. یقینا بخش مالی از ابتدای شکل‌گیری به طور صریح و ضمنی با ریسک عملیاتی دست به گریبان بوده و این امر همچنان ادامه دارد. با این‌حال، این موضوع به‌واسطه فقدان یک بستر روش‌شناسانه ویژه، پویا و جامع رخ نداده است. از آن‌جایی که ریسک عملیاتی تعاریف گوناگونی دارد، در ادامه‌، تعریف مبتنی‌بر پیمان بازل 2[5] (به‌جز مواردی که تصریح خواهد شد) ارائه می‌شود: خطر نرسیدن به اهداف به سبب عدم کفایت و یا خطا در عملکرد داخلی، افراد، سیستم‌ها و یا رویدادهای خارجی.هدف این کتاب ارائه‌ بستری برای مدیریت ریسک عملیاتی است، همان‌گونه که در مراحل مختلف طراحی و پیاده‌سازی آن توسط بانک‌های بین‌المللی (بانک‌های پیشرو و تعقیب‌کنندگان‌شان) مشاهده می‌شود. کلیات ساختاری به همراه تفاوت‌های موجود در روش‌های به‌کار گرفته شده تشریح خواهند شد. تمرکز اصلی کتاب تا اندازه‌ای بر رویکردهای عملی برای حل مسائل متعددی است که به صورت اجتناب‌ناپذیری هنگام طراحی و پیاده‌سازی چنین چارچوبی رخ می‌دهند. با این حال، باید این موضوع را به خاطر سپرد که به دلیل پیشینه نسبتا کوتاه تحقیقات جدی در این حوزه، خصوصا در مقایسه با حوزه‌هایی نظیر ریسک بازار و ریسک اعتباری، بسیاری از راه‌کارها هم‌چنان در مراحل اولیه و مقدماتی قرار دارند و این موضوع در مجموع پذیرفته شده که بهترین رویه‌ها هنوز ایجاد نشده‌‌اند.

در ضمن، سوای انگیزه‌ رقابتی برای اعمال «مدیریت ریسک عملیاتی»، الزامات قانونی مربوطه (منتشر شده توسط کمیته نظارت بر بانکداری بازل، «بازل 2»، ژوئن 2004 و دستورالعمل الزامات سرمایه کمیسیون اتحادیه اروپا، ژوئن 2006) ارائه و مورد تحلیل دقیق‌تر قرار می‌گیرند.کتاب حاضر با عنوان «مدیریت ریسک عملیاتی (اصول و مبانی)» دومین جلد از مجموعه مهندسی مالی و مدیریت ریسک است که از سوی شرکت تحلیلگران سیستمو با هدف گشودن فضای تحقیق و مطالعه در این زمینه و همچنین استفاده از نظرات کارشناسی سایر متخصصین این حوزه به بازار ارائه می‌شود. کتاب حاضر به بحث در مورد ریسک عملیاتی و بررسی روش‌های سنجش، مدل‌سازی، کنترل و مدیریت آن پرداخته است.

 

این کتاب علاوه بر اینکه برای استفاده‌ خبرگان صنعت مالی که مستقیما با اجرای پروژه های مرتبط درگیرند نگاشته شده، فراتر از آن، در تلاش است تا به تحریک مباحثات آکادمیک در رابطه با موضوعات برآمده از مدیریت ریسک عملیاتی بپردازد. بهتر است اضافه نماییم که ممکن است در نتیجه ارتباط میان مدیریت ریسک عملیاتی و سایر مباحث مرتبط در سازمان‌ها و موسسات مالی، مجموعه متنوعی از مفاهیم برای انجام مطالعات میان‌رشته‌ای تولید شود. 

[1] Baring
[2] Orange Count
[3] Allied Irish Ban
[4] Operational Ris
[5] Basel 2

اطلاعات تکمیلی

کد کالا 6966
وزن 310.0000
انتشارات آشیان
مولف علی رسولی زاده ئی
مترجم خیر
ویراستار خیر
مصحح خیر
خطاط خیر
گردآورنده خیر
تاریخ انتشار 11 شهریور 2631
قطع کتاب وزیری
نوع جلد ندارد
نوع چاپ تک رنگ
نوع کاغذ معمولی
شرح CD/DVD

ندارد

تعداد صفحات 176
نوبت چاپ 1
شابک 13 رقمی 9789647518727

برچسب‌های محصول

برای جدا کردن برچسب‌ها از فاصله استفاده کنید. برای جملات نقل قول تکی (') را به کار ببرید.

  1. برای نظر دادن به این محصول اولین باشید

نظر خودتان را بنویسید

شما به این محصول چه امتیازی می‌دهید؟ *

  1 ستاره 2 ستاره 3 ستاره 4 ستاره 5 ستاره
قیمت
محتوا
به روز بودن
کیفیت تولید