0Item(s)

هیچ آیتمی در سبد خریدتان وجود ندارد.

Product was successfully added to your shopping cart.
  • نقش قرآن در تکامل نقد ادبی نقش قرآن در تکامل نقد ادبی

نقش قرآن در تکامل نقد ادبی

بازنگری سریع


آنچه توجه محققان در عصر حاضر به آنها جلب شده، زمينه نقد ادبي نزد عرب‌هاست. بر اساس مطالب كتاب، نخستين گامي كه تحقيقات دانشگاهي مصري در اين زمينه برداشتند، توجه به آثار مولفان نقد ادبي مانند ابن‌سلام، جاحظ، آمدي، قاضي جرجاني، ابوهلال عسكري، عبدالقاهر جرجاني و ديگران است، كساني كه در ماهيت شعر و بيان عربي و مقايسه ميان شاعران، قلم زدند و نيز افرادي كه در زمينه طبقه‌بندي فنون صنايع ادبي و توضيح اسرار بلاغت و زيبايي آن كوشيدند.گام دوم، تحقيق در گرايش‌هاي بزرگي است كه در تحول نقد و بلاغت عربي مفيد است. برخي از محققان به شناسايي فرهنگ يوناني به طور عام و به دو موضوع خطابه و شعر به طور خاص روي آوردند كه تاثيري در فلسفه ذوق عربي داشت و ديگران به تحقيقات جديد درباره روان‌شناسي، زيباشناسي و جامعه‌شناسي پرداختند. همچنين به آن چه مي‌تواند بر طبيعت نقد ادبي و منابع آن از روح انسانيت و راه‌هاي وارد شدنش به احساسات دروني پرتو افكن شود، روي آوردند.گروه سوم، دست‌اندركار تحقيقات قرآني از جنبه‌هاي گوناگوني مانند كلمه، كلمه‌هاي ناآشنا و معاني و نظم و اعجاز شدند و كوشيدند بر اساس اين تحقيقات، بيشتر پديده‌هايي را شرح دهند كه به سليقه عربي‌ـ اسلامي اختصاص داشت كه بهترين الگو و سرمشق خود را از كتاب آسماني در بيان و تعبير استفاده كرد. طبيعي است كه گروه زبان عربي در دانشگاه اسكندريه، در اين زمينه‌هاي جديد بهره كامل برگيرد و براي اعضاي هيات علمي، تحقيقات و كتاب‌هاي مختلفي در اين زمينه‌ها پديدار شد.در بخشي از مقدمه كتاب به قلم استاد محمد خلف‌الله آمده است: «كتابي كه اينجا تقديم مي‌داريم، به كتابخانه عربي ـ‌ اسلامي‌ تعلق دارد. اين كتاب از استاد زغلول سلام، يكي از فارغ‌التحصيلان مشهور اين رشته مي‌باشد. وي از كساني است كه در زندگي دانشگاهي خود به دانش دوستي و تلاش در جست‌وجو و گردآوري تحقيقات عربي ميان منطق دانشمند و سليقه اديب شهرت دارد. اين كتاب در اصل تحقيقي است كه صاحب آن به دانشگاه اسكندريه تقديم كرد و به درجه فوق ليسانس با رتبه ممتاز نائل گشته است. استاد زغلول در اين تحقيق موفق شد تصوير علمي و روشني از نخستين كوشش‌هايي كه دانشمندان اسلام از پايان قرن دوم تا قرن چهارم هجري انجام داده‌اند ترسيم كند و در كشف ويژگي‌هاي سبك قرآني از نظر لغت، نظم و روش‌هاي تعبير آن و پي‌بردن به اسرار بلاغت و اعجاز و تاثير آن در دل‌ها بيان كرده‌اند، بر اساس اين پروژه علمي، وي كوشيده است تا رابطه ميان اين كوشش‌ها و ميان پژوهش‌هايي كه از اين دانشمندان و ديگران در تحقيق ويژگي‌هاي ادب عربي و اسرار زيبايي و بلاغت آن است، ثابت كند... .

اما طبيعت آن رابطه و پديده‌هايش، در طي قرن‌ها چه بود؟ از نظر تاريخي معروف است كه عرب‌ها وقتي كه قرآن را شنيدند به شدت تحت تاثير قرار گرفتند و در مقابل جذابيت و گيرايي نظم آن، شگفت‌زده و متحير شدند. تا آنجا كه شماري از روساي ايشان، برخي از جنبه‌هاي اين ديدگاه را بيان كردند، مانند گفتار عتبةبن ربيعه كه وقتي از پيغمبر(ص) آيه‌هاي اوليه سوره فصلت را شنيد، نزد قومش برگشت. از او پرسيدند: اي ابووليد! پشت سر تو چيست؟ گفت: "پشت سرم سخني را شنيدم كه هرگز نظير آن را نشنيده بودم. به خدا قسم! شعر و جادو و كهانت نيست. اي قبيله قريش! از من اطاعت كنيد و آن را از من بدانيد و اين مرد را به حال خود بگذاريد."

علاوه بر آن، وليدبن مغيره نيز مي‌گويد: "به خدا قسم! سخنان او داراي حلاوت است و ريشه آن چون خرما بن، بارور و شاخه آن خرماي تازه و شيرين است."»در كتاب‌هاي «سيره» نظير اين روايت، بسيار است و همه آنها در بيان تاثير قرآن در دل عرب و در توضيح تاثير بلاغت قرآن در وجودشان اتفاق نظر دارند. برخي از دشمنان از همان زمان به برتري جويي و ستيزه‌، روي آورده بودند و گفتند: «اگر بخواهيم، مثل اين را مي‌گوييم.» پيغمبر(ص) مامور شد تا آنان را به مبارزه بطلبد كه مثل آن، يا 10 سوره يا يك سوره همانند آن را بياورند. بنابراين، از اين طريق خواست ايشان را آگاه كند كه ناتوانند و چنانچه انس و جن، گردهم آيند تا نظير اين قرآن را بياورند، نتوانند همانند آن را بياورند، هرچند برخي از ايشان پشتيبان ديگري باشند.كتاب حاضر در دو بخش كلي تنظيم شده كه در هر بخش چند باب شكل گرفته و هركدام از اين باب‌ها به چند فصل تقسيم شده‌اند.

كتاب نخست، بررسي‌هاي نخستين قرآني تا پايان قرن سوم هجري را دربرمي‌گيرد (باب نخست: بررسي‌هاي قرآني شامل كوشش‌هاي اوليه تفسير، بررسي‌هاي لغوي اسلوب قرآني و پژوهش‌هاي مياني سبك قرآن و باب دوم: بررسي‌هاي لغت و شعر در قرن سوم شامل تحقيقات زبان، بررسي‌هاي شعر و بيان.)


جزییات

-

اطلاعات تکمیلی

کد کالا 18-116598
وزن 700.0000
انتشارات بوستان کتاب
مولف سعد زغلول
مترجم علی اوسط ابراهیمی
ویراستار خیر
مصحح خیر
خطاط خیر
گردآورنده خیر
تاریخ انتشار 1 فروردین 1388
قطع کتاب وزیری
نوع جلد ندارد
نوع چاپ تک رنگ
نوع کاغذ معمولی
شرح CD/DVD خیر
تعداد صفحات 512
نوبت چاپ 1
شابک 13 رقمی 978964

برچسب‌های محصول

برای جدا کردن برچسب‌ها از فاصله استفاده کنید. برای جملات نقل قول تکی (') را به کار ببرید.

  1. برای نظر دادن به این محصول اولین باشید

نظر خودتان را بنویسید

شما به این محصول چه امتیازی می‌دهید؟ *

  1 ستاره 2 ستاره 3 ستاره 4 ستاره 5 ستاره
قیمت
محتوا
به روز بودن
کیفیت تولید