0Item(s)

هیچ آیتمی در سبد خریدتان وجود ندارد.

Product was successfully added to your shopping cart.

نمایشگاه کتاب

کتاب در سراسر دنیا مورد توجه مردم قرار داشته و از اینرو هر ساله نمایشگاه‌های کتاب مختلفی در ایران و جهان برای آشنایی بیشتر با این کالای فرهنگی برگزار می‌شود.

مهم‌ترین نمایشگاه‌های کتاب دنیا عبارتند از:

 • نمایشگاه کتاب تهران: مهمترین رویداد فرهنگی در ایران است و سالانه طبق آمار وزارت ارشاد حدود 5 میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند. متأسفانه نمایشگاه کتاب مانند نمایشگاه‌های کتاب در کشورهای دیگر، به صورت یک رویداد تخصصی برگزار نمی‌شود و بیشتر به فروشگاه کتاب شباهت دارد. کمتر ناشری را می‌توان یافت که در این نمایشگاه به معرفی کتاب‌های جدید خود به مراکز پخش و کتاب‌فروشی‌ها بپردازد و یا جلساتی برای آشنای مؤلفین با ناشران برگزار شود. به هر صورت از نظر حجم بازدید و ناشرانی که در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند از تمامی نمایشگاه‌های دنیا بزرگتر محسوب می‌شود.

  نمایشگاه کتاب امسال به مدت یازده روز از 10 تا 21 اردیهبشت 1393 در محل مصلی امام خمینی به آدرس تهران، خیابان بهشتی، مصلای امام خمینی برگزار خواهد شد.

  وزارت ارشاد جهت حمایت از کتابخوانی، هر سال کارتهای خرید کتاب با 50% اعتبار بیشتر در اختیار دانشجویان قرار می دهد. برای ثبت نام باید دانشجویان به سایت ثبت نام کارت الکترونیکی مراجعه کنند. مبلغ بن امسال سی هزار تومان است که در همه غرفه های نمایشگاه قابل استفاده است.

 • نمایشگاه کتاب فرانکفورت: تاریخچه آن به 500 سال قبل باز می‌گردد. تا پایان قرن هفدهم میلادی، مهمترین نمایشگاه کتاب اروپا بوده است. پس از پایان جنگ جهانی دوم، اولین دوره آن در سال 1949 در کلیسای سنت پاول برگزار شد. در حال حاضر به عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با صنعت نشر مطرح است. تعداد شرکت کنندگان در نمایشگاه در سال 2009 بالغ بر 7314 شرکت کننده از 100 کشور دنیا بیش از 400،000 عنوان کتاب را در این نمایشگاه عرضه کردند و 300،000 نفر از نمایشگاه بازدید به عمل آوردند. این نمایشگاه شامل پنل‌های تخصصی، برنامه‌های آموزشی متنوع، جلسات با حضور ناشران، مؤلفان و تدوین گران است. برای ورود به نمایشگاه باید بلیطی تهیه کرد که هزینه بلیط یک روزه 34 یورو و بلیط 5 روزه 96 یورو است.

  این نمایشگاه مختص افراد حرفه‌ای صنعت نشر است و مثل نمایشگاه‌های کتاب ایران، در آن فروش کتاب انجام نمی‌شود، بلکه صرفاً محلی برای بازاریابی و معرفی تازه‌های نشر و عقد قرارداد حق تألیف به حساب می ‌آید. از سال‌ها پیش این نمایشگاه در محل دائمی نمایشگاه‌های شهر فرانکفورت در آلمان برگزار می‌شود.

 • نمایشگاه کتاب لندن: در سال 1971 توسط کلیو بینگلی و لیونل لونتال پایه ریزی شد. در حال حاضر این نمایشگاه یکی از رویدادهای اثرگذار صنعت نشر در سطح دنیا می‌باشد و سالانه بیش از 25،000 ناشر، کتابفروش، عوال خرید کتاب‌خانه‌ها، مؤلفین و مترجمین از 100 کشور دنیا در آن حضور می‌یابند. در کنار نمایشگاه، سمینارها و جلسات تخصصی مرتبط با نشر نیز برگزار می‌گردد.
 • نمایشگاه کتاب توکیو: یکی از رویدادهای مهم مرتبط با کتاب در قاره آسیا. بیستمین دوره آن در سال 2013، اوایل مال جولای برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه کتاب‌ها به طور متوسط با 20% تخفیف عرضه می‌شوند و به همین دلیل شاهد حضور گسترده مردم برای خرید کتاب است. در این نمایشگاه ناشران از 30 کشور دنیا حضور پیدا می‌کنند.
 • نمایشگاه کتاب ابوظبی: در این نمایشگاه 1025 ناشر از 50 کشور دنیا حضور پیدا کرد و بیش از 500،000 عنوان کتاب را عرضه می‌کنند، از اینرو جزو رویدادهای اثرگذار در منطقه خاورمیانه به حساب می‌آید.

هر ساله نمایشگاه‌های استانی مختلفی به سیاق نمایشگاه کتاب تهران در شهرهای بزرگ ایران برگزار می‌شود. این نمایشگاه‌ها توسط مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران ساماندهی شده و ناشران کتاب‌های خود را با تخفیف ویژه در اختیار اقشار مختلف جامعه قرار می‌دهند.