0Item(s)

هیچ آیتمی در سبد خریدتان وجود ندارد.

Product was successfully added to your shopping cart.
  • گزیده ای از پایان نامه های علمی در زمینه آئین دادرسی کیفری جلد 3 گزیده ای از پایان نامه های علمی در زمینه آئین دادرسی کیفری جلد 3

گزیده ای از پایان نامه های علمی در زمینه آئین دادرسی کیفری جلد 3

بازنگری سریع

معاونت آموزش قوه قضاییه


جلد اول
مقدمه


اول: چالش های انفجار اطلاعات در حوزه حقوق


در سال های اخیر مقوله های (کتاب حقوقی)، (کتابخانه حقوقی) و (کتاب خوانی حقوقی) با چالش هایی ناشی از (انفجار اطلاعات) در حوزه حقوق مواجه شده است.


گزاره های زیر نشان دهنده برخی از این چالش ها هستند:\"\\"\\\\"\\\\\\\\"*\\\\\\\\"\\\\"\\"\" سالیانه میلیون ها کتاب، مقاله، پایان نامه، قانون، آیین نامه و صفحات کاغذی و الکترونیکی حاوی اطلاعات حقوقی تولید می شود.


\"\\"\\\\"\\\\\\\\"*\\\\\\\\"\\\\"\\"\" بازیابی اطلاعات مورد نیاز از میان توده چند میلیونی بسیار مشکل و گاه متعذر شده است.


\"\\"\\\\"\\\\\\\\"*\\\\\\\\"\\\\"\\"\" کتابخانه های حقوقی برای تأمین فضا و اعتبار با بحران های مالی و پشتیبانی مواجه هستند.


\"\\"\\\\"\\\\\\\\"*\\\\\\\\"\\\\"\\"\" کتاب خوانی حقوقی و ارجاع و استناد به جدیدترین منابع مکتوب حقوقی به صورت فرهنگ غالب در مجامع حقوقی تبدیل نشده است.


\"\\"\\\\"\\\\\\\\"*\\\\\\\\"\\\\"\\"\" غلبه فرهنگ شفاهی در مجامع حقوقی و بی خبری از آخرین منابع موجود بسیار مشاهده می شود.


\"\\"\\\\"\\\\\\\\"*\\\\\\\\"\\\\"\\"\" انبوهی قوانین و تغییر پی در پی آن ها معضلاتی پدید آورده است.


\"\\"\\\\"\\\\\\\\"*\\\\\\\\"\\\\"\\"\" تکرار و تعدد در تدوین کتب حقوقی فروان به چشم می خورد.

دسترسی: ناموجود

‎8٬500تومان

جزییات

دوم: «خدمات اشاعه اطلاعات» راهبرد غلبه بر چالشهای موجود

به منظور خروج از بحران انفجار اطلاعات در حوزه حقوق می توان از شاخه جدیدی استفاده کرد، که در کتابداری به نام «علم اطلاع رسانی» ایجاد شده است. در این شاخه علمی علاوه بر وظایف سنتی کتابخانهها که شامل: انتخاب، فراهم آوری، سازماندهی، نگهداری و امانت دهی مدارک اطلاعات است، انجام خدماتی جدید با عنوان «اشاعه اطلاعات و اطلاع رسانی» برای کتابخانه ها تعریف شده است.

امروزه خدمات اشاعه اطلاعات با استفادهازرسانه های جدید به ویژه رایانه، بانک های اطلاعاتی و شبکههای اطلاع رسانی توسعه چشمگیری یافته است و به توسعه منابع مرجع، فهرستگان ها، چکیده ها و امثال آن منتهی شده است. برای نمونه «فقط در آمریکا سالیانه 1500 تا 2000 عنوان کتاب مرجع جدید منتشر می شود.»

سوم: نحوه تهیه گزیده پایان نامه های حقوقی

در این بخش ضمن اشاره به اهمیت اطلاع رسانی پایان نامه های حقوقی، مراجع، فعالیت ها و مشکلات آنها نیز اشاره شده است. حال به ذکر ویژگی های این مجموعه می پردازیم:

1- اهمیت اطلاع رسانی پایان نامه های حقوقی. در حال حاضر صدها مرکز دانشگاهی، حوزوی و پژوهشی درباره حقوق و مباحث پیرامون آن فعالیت می کنند. بسیاری از این مراکز چند دهه سابقه فعالیت وتولید علمی دارند و پژوهش های زیادی طی این مدت از سوی این مراکز در قالب پایان نامه های حقوقی تولید شده است. در حال حاضر با انبوهی، از محصول های تولیدی این مراکز مواجه هستیم، اما این تولیدات به لحاظ عدم اطلاع رسانی علمی، ناشناخته و در مواردی بی استفاده مانده اند، در حالی که هر محصولی برای مصرف کننده ای تولید می شود، ازهمین رو در علم اقتصاد «مصرف» بهمنزله موتور محرک «تولید» شناخته شده است. بر اساس این «هر کتابی برای خواننده ای» و هر تحقیقی باید برای استفاده تهیه شود.

به عبارت دیگر، هر اثری زمانی «مفید» خواهد بود و فایده ایمعنوی یا مادی را پدید خواهد آورد که در اختیار «جویندگانش» قرار گیرد؛ برای این کار باید مخطبان و نیازهای آن را شناخت و اطلاعات موجود را براساس «نیازهای مخطبان» طبقه بندی کردو در اختیار آنان قرار داد. در غیر این صورت ممکن است کسانی مدت ها در جستجوی مطلب، مقاله، کتاب و تحقیقی باشند، اما به لحاظ آگاهی نداشتن از وجود آن، در محرومیت به سرند برند. در این صورت تولید کننده به مقصود خود نمی رسد و آن محصول نیز به اثربخشی، کمال و بهره دهی لازم نخواهد رسید واین به معنا هدر رفتن منابع و امکانات ملی، پدیداری زمینه موازی کاری و ... خواهد بود.

برا ساس این فعالیت های نشر، «اشاعه اطلاعات» و خدماتی که به خوانندگان و جویندگان اطلاعات ارائه می شود، گاه حتی بیشتر از فعالیت های مربوط به پدیداری یک اثر و تحقیق اهمیت پیدا می کند. زیرا به وسیله فعالیت اشاعه اطلاعات است که یک اثر به بهره برداری و اثربخشی می رسد و از موازی کاری واتلاف مجدد منابع پیشگیری می شود.

2- مراجع، فعالیت ها ومشکلات اطلاع رسانی پایان نامه های حقوقی. برای انجام خدمات نشر و اشاعه اطلاعات پایان نامه های دانشگاهی، مراکزی پدید آمده اند و فعالیت های مفیدی هم به انجام رسیده است. مهم ترین مراجع «مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران» وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری است، اما میزان موفقیت این مراکز هم تابع میزان همکاری دانشگاهها و مؤسساتی است که اطلاعات پایان نامه ها را در اختیار دارند و می دانیم که همکاری این مراجع نیز تابع نهایته شدن«فرهنگ اطلاع رسانی) است که متأسفانه شرایط مطلوبی ندارد!

برای نمونه مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران اطلاعات مربوط به پایان نامه های دانشگاهی را از طریق پایگاه اطلاع رسانی خود عرضه می کند، اما عواملی همچون دانشگاه موارد ذیل، مجب تأمین نشدن بسیاری از نیازهای اطلاعاتی جامعه قضات و حقوق دانان از این طریق شده است. برخی از این عوامل عبارت اند از:

ü عدم پوشش خدمات این مرکز در خصوص پایان نامه های برخی از دانشگاه ها و اکثر مراکز حوزوی و پژوهشی؛

ü ضعف به روزرسانی اطلاعات ارائه شده در پایگاه مزبور

ü تأکید بر شکل الکترونیکی کار و فقدان یا ضعف مجموعه نوشتاری؛

ü ضعف یا فقدان طبقه بندی موضوعی پایان نامه ها در حوزه رشته های مجموعه حقوق.

علاوه بر این نیازهای اطلاعاتی داخل دستگاه قضائی در خصوص پایان نامه های مزبور موجب شد که این مرجع امر، تهیه گزیده پایان نامه های حقوقی را در دستور کار قرار دهد.

3- معیار انتخاب پایان نامه های حقوقی. ضوابطی که در انتخاب گزیده پایان نامه های حقوقی مدنظر بوده است به شرح ذیل است:

3-1 معیار موضوع. در این خصوص پایان نامه هایی انتخاب می شوند که موضوع و محتوای آنها به مسائل عملی ومبتلا به قضات ناظر باشد، لذا پایان نامه هایی که رویکرد عمده آنها مطالعات تاریخی فلسفی و تطبیقی بوده است، حذف شده اند.

3-2 معیار مرجع صدور. در خصوص مراجعی که در پایان نامه ها استفاده شده اند، اصل برشمول و فراگیری است. به عبارت دیگر هر پایان نامه حقوقی که از نظر موضوعی واجد شرایط باشد، انتخاب شده و تفاوتی ندارد که تولید کننده آن حوزه علمیه، دانشگاه دولتی یا دانشگاه خصوصی باشد، اما در این مجموعه، اطلاعات پایان نامه هایی آورده شده است که مربوط به این مراجع هستند. دانشگاه امام صادق، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه مفید، دانشگاه شیراز، دانشگاه قم و مدرسه عالی شهید مطهری.

3-3 معیارسطح تحصیلی یا تحقیقی. از نظر سطح و مقطع تحصیلی، پایاننامه هایی انتخاب شده اند که به مقطع کارشناسی ارشد، بالاتر یا هم تراز آن مربوط باشند. در این مربوط به مقطع کارشناسی ارشد و 13 مورد آن مربوط به مقطع دکتری هستند.

3-4 معیار زمان تنظیم. پایان نامه هایی که گزیده آنها در این مجلد آمده است، از نظر زمانی مربوط به سالهای 1367 تا 1382 می باشد.

4- نحوه انتخاب گزیده پایان نامه ها. در این مجموعه سه قسمت از اطلاعات هر یک از پایان نامه های انتخاب شده، گزینش شده اند که عبارت اند از: مشخصات کلی، چکیده (مقدمه) و پیشنهادها (نتیجه). محتوای این بخش هابه شرح ذیل است:

4-1 مشخصات کلی پایان نامه های حقوقی. اطلاعات مربوط به این مشخصات عبارت اند از:

عنوان/ پدیدآور/ استاد راهنما/ استاد مشاور/ مقطع تحصیلی/ رشته تحصیلی/ سال دفاع/ نام دانشگاه یا مؤسسه علمی و پژوهشی مربوط.

4-2 چکیده. این اطلاعا عیناً برگرفته از چکیده ای است که توسط پدیدآور تهیه شده است. در مواردی که پایان نامه ای چکیده نداشته باشد، تلاش می شود تا مقدمه تحقیق تهیه وارائه شود، اما در موارد بسیار اندکی ممکن است اطلاعات چکیده یا مقدمه ذکر نشده باشد، که این امر ناشی از فقدان یا عدم دسترسی این مرجع به اطلاعات مزبور بوده است.

4-3 پیشنهادها. اطلاعات مربوط به پیشنهادهای اصلاحی پایان نامه ها نیز عیناً از متن هر پایان نامه آمده است. فایده این اطلاعات از آن جهت است که معمولاً این بخش حاوی نتایج تحقیق و ارائه راه حلهایی برای بهبود روش ها یا تفسیر قانون و اصلاح آن است.

در مواردی که پایان نامه ای فاقد پیشنهاد بوده، تلاش شده است تا خلاصه یا نتیجه گیری و عناوین مشابه که در پایان نامه آمده است، ذکر شود، اما با وجود این باز هم ممکن است پایان نامه ای فاقد این موارد باشد که این امر هم ناشی از فقدان یا عدم دسترسی ما به اطلاعات مزبور می باشد.

5- نحوه تنظیم و تبویب. طبقه بندی به معنای تبویب و تنظیم اطلاعات پایان نامه های حقوقی که در این مجلد آمده است بر اساس ترتیب فهرست کتب شاخص جزای عمومی می باشد. هدف از این نوع فصل بندی مطالب، سازگارسازی آن با نیازهای اطلاعاتی مشاغل قضایی است؛ زیرا قضات معمولاً با مواد قانونی سروکار دارند و لذا تبویب و ترتیب مواد قانونی برای آنها بیشتر مطرح است، اما طبقه بندی دانشگاهی حقوق و شاخه های ان و نیز ارتباط موضوعات درونی یک شاخه علمی حقوق به شیوه دانشگاهی کمتر مورد ابتلا ومراجعه قضات می باشد. بر همین اساس این مجموعه در 7 فصل تنظیم شده است. در فصل اول مسایل مربوط به کلیات و مفاهیم نگاشته شده است و در فصل دوم مسایل مربوط به جرم ومجازات آورده شده است و عناوین فصل های وم تا هفتم هم عبارتند از: شروع جرم، شرکت وتکرار در جرم، مسؤولیت جنایی و عوامل مؤثر در آن، مسبب و مباشر و متفرقه.

با سپاس از حجت الاسلام و المسلمین محمد سعید جواهری معاون محترم آموزش قوه قضائیه که در زمینه تحقق برنامه توسعه قضایی، به مدیریت آیت الله هاشمی شاهرودی ریاست محترم قوه قضائیه، تلاشهای بی شاثبه کرده اند و در تهیه این مجموعه نیز با راهنمایی های مؤثر، بر غنای آن افزودند و همچنین با تقدیر و تشکر از همه همکاران و مراجعی که در تهیه این مجموعه همکاری مؤثری داشتند، امیدوارم که خدای مهربان توفیقی عنایت کند تا نتیجه کار در اشاعه اطلاعات تخصصی مورد نیاز قضات ارجمند و حقوق دانان محترم مؤثر باشد. بعون الله تعالی

اطلاعات تکمیلی

کد کالا 5-3132
وزن 690.0000
انتشارات جنگل
مولف معاونت آموزش قوه قضاییه
مترجم خیر
ویراستار خیر
مصحح خیر
خطاط خیر
گردآورنده خیر
تاریخ انتشار 1 فروردین 1387
قطع کتاب وزیری
نوع جلد ندارد
نوع چاپ تک رنگ
نوع کاغذ معمولی
شرح CD/DVD

ندارد

تعداد صفحات 504
نوبت چاپ 1
شابک 13 رقمی 9786005341126

برچسب‌های محصول

برای جدا کردن برچسب‌ها از فاصله استفاده کنید. برای جملات نقل قول تکی (') را به کار ببرید.

  1. برای نظر دادن به این محصول اولین باشید

نظر خودتان را بنویسید

شما به این محصول چه امتیازی می‌دهید؟ *

  1 ستاره 2 ستاره 3 ستاره 4 ستاره 5 ستاره
قیمت
محتوا
به روز بودن
کیفیت تولید